BBVA İsviçre, altı aylık test sürecinin ardından özel bankacılık müşterileri için ilk kripto para alım satım ve saklama hizmetini başlattı.

BBVA İsviçre, özel bankacılık müşterilerine kripto para ticareti ve saklama hizmeti vermeye başladığını duyurdu. Hizmet, altı ay süren bir test döneminin ardından başlatıldı. BBVA İsviçre CEO’su Alfonso Gómez konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Test süreci, bankanın varlık sınıfıyla ilişkili riskleri daha detaylı olarak incelemesini sağladı.” dedi.

Daha da önemlisi BBVA, yatırımcıları arasında “volatilitelerine ve yüksek risklerine rağmen portföylerini çeşitlendirmenin bir yolu olarak kripto paralar veya diğer dijital varlıklar için önemli bir talep olup olmadığını” belirlemeyi amaçladı.

Banka, alım satım hizmetini şimdilik yalnızca Bitcoin için sunuyor. Bunun gelecekte diğer kripto paralara yönelik de genişletileceği belirtiliyor. Bankanın kripto para hizmeti 21 Haziran’da kullanıma açılacak.

BBVA’nın kripto para hizmeti, bankanın uygulamasıyla tamamen entegre bir Bitcoin yönetim sistemi ile birlikte geliyor. Bu sayede müşteriler, diğer varlıklarının yanında kripto paranın da performans verilerini rahat bir şekilde görebilecekler.

Müşteriler Bitcoin’lerini Euro ve diğer fiat para birimlerine çevirebilecekler. CEO Gómez konu ile ilgili, “Kripto varlıklarının acemi dünyasına bankacılık hizmeti kalitesini getiriyoruz ve bundan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

BBVA’nın kripto para hizmeti şimdilik yalnızca İsviçre özelinde kullanıma sunulacak. Bununla birlikte, diğer ülkelerde de bankaların kripto para hizmeti sunmasına yönelik yasal altyapı hazırlandığı takdirde BBVA, bu hizmetini küresel ölçekte genişletmeyi amaçlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz