Bitcoin ve Ethereum kripto dünyasının Coca Cola ve Pepsi’si gibi: İki kripto paranın toplam piyasa değeri yaklaşık 1 trilyon dolar ve bu rakam tüm dünyada değeri 1,6 trilyon dolara ulaşan kripto para piyasasının yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. Ancak kripto para piyasasında birçok alternatif de bulunuyor. Kripto para araştırma şirketi CoinMarketCap’e göre piyasada 10 binin üzerinde alternatif coin var.

Bu “altcoinlerin” büyük bir bölümünün bazı sektörlerde niş kullanım alanları var. Tesla’nın milyarder CEO’su Elon Musk’ın gözdesi Dogecoin’in aksine bu coinler bir şaka olarak başlamadı. Bu yıl çok daha iyi performans gösteren kripto paralar arasında birbiriyle bağlantılı olan iki coin bulunuyor: Theta ve Theta Fuel. Theta 2021 yılında yaklaşık %400 yükselirken Theta Fuel %1,700 yükselerek şaşırttı

Her iki kripto para da Theta Network olarak bilinen bir blockchain üzerinde bulunuyor ve bilgisayar kullanıcılarının ağ üzerinde bulunan diğer kullanıcılarla video paylaşımına imkan tanıyor. Ödül olarak ise token madenciliği yapabiliyorlar. Theta’nın dijital medya dünyasında etkileyici destekçileri var. Bunlar arasında YouTube’un kurucularından Steve Chen ve Twich kurucularından Justin Kan bulunuyor.

İkili ise Theta danışmanları olarak görev alıyor. Bununla birlikte birçok diğer altcoin de kripto yatırım dünyasında giderek daha fazla dikkat çekiyor. Bu yatırımcıların büyük bir bölümü bunun yalnızca bir başlangıç olduğunu söylüyor. Kripto para yatırımları yapan Osprey Funds CEO’su Greg King CNN’e yaptığı açıklamada, “bu blockchain ağlarının henüz erken dönemleri. Birçok farklı blockchain ortaya çıkacak” dedi.

Açıklamasının devamında “bunların tamamı da Bitcoin’i taklit etmeye çalışmıyor” ifadesini kullandı.

King iki küçük coin üzerine yoğunlaşıyor: Polkadot ve Algorand. King Polkadot’u farklı networklerin birbirine bağlanmasına ve birbirleri arasında coin transferi yapmasına imkan tanıyan bir blockchain interneti olarak tanımıyor.

Aynı zamanda Algorand Bitcoin’den daha “yeşil” bir kripto para olarak öne çıkıyor. Bitcoin’in devasa serverlarda Bitcoin madenciliği yapan kişilerin tükettiği yüksek miktarda enerji Musk gibi birçok kişi tarafından eleştiriliyor. Algorand ise enerji açısından çok daha etkin bir şekilde dağıtılıyor çünkü bu coinler madencilik yapan kullanıcılara büyük miktarlarda coin ödülü vermek yerine, kullanıcılara dağıtım yapmak için rastgele seçimde bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz