Bitcoin madencileri piyasaya geri dönüyor

0
7


Bitcoin yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Lider kripto para birimi, 21.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Aylar sonra gelen güçlü yükselişin etkileri de görülmeye devam ediliyor. Zincir üstü verilere göre yakalanan ivmenin ardından Bitcoin madenciliği yeniden kârlı duruma geçti.

Popüler zincir üstü veri analiz platformu Glassnode tarafından paylaşılan son raporda, Bitcoin madenciliği giderinin, şu an için kabaca 18.800 dolar olduğu belirtildi. Böylece yakalanan yükseliş ve 21.000 dolarların görülmesi ile madencilik yeniden, anlık olarak kârlı bir iş koluna döndü.

Aynı rapora göre benzer durum, Bitcoin yatırımcıları açısından da yaşandı. Verilere göre Bitcoin’in mevcut yatırımcılarının ortalama alım fiyatı olarak görülen gerçekleşen fiyat, 19.700 dolar olarak tespit edildi.

Bunun yanında Bitcoin’in, son 155 gündür ortalama 18.000 dolar seviyesinde işlem gördüğüne dikkat çekildi. Bu iki veriye bağlı olarak ortalama yatırımcıların da son yükseliş ile kâra geçtiği vurgulandı.

Bitcoin Madenciliği için Olumlu

Raporda analistler bu yükselişin, özellikle Bitcoin madenciliği tarafına olumlu yansıdığını belirtiyor. Uzmanlar, 20.000 dolar seviyelerinin aşılmasının madencileri rahatlattığı ve kâr elde ederek faaliyet gösterebilmelerini sağladığını vurguluyor.

Glassnode raporunda, finans araçlarında yaygın kullanılan teknik analiz araçlarından 200 günlük ortalamadaki değişime de dikkat çekildi. Yaklaşık olarak 381 gün boyunca bu ortalamanın altında kaldıktan sonra BTC’nin, direnci kırdığı belirtildi.

Daha önce bu kadar uzun bir ortalama fiyat altında görülen hareketin, 2019 yılında 386 gün olduğu belirtildi. Uzmanlara göre 200 günlük ortalamadaki kırılım da son günlerde olumlu bir görüntü ortaya koydu.

Ancak uzmanlara göre piyasanın yine de son kazançları koruyup koruyamayacağı hâlâ belirsiz:

“%23,3’lük ralli ile Bitcoin yatırımcılarının ve madencilerinin geniş bir kesimi, net varlıklarının (ve operasyonlarının) kâra döndüğünü gördü. Bu hem güçlü fiyat takdirinin hem de son aylarda el değiştiren devasa kripto para hacminin etkisini yansıtıyor. Piyasanın bu kazançları elinde tutup tutamayacağı ise gizemini koruyor.”

Bitcoin tüm bu veriler ile birlikte şu an için kazançlarını korumaya devam ediyor. Lider kripto para birimi an itibariyle 21.100 dolar seviyelerinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz