Bitcoin yatırımcıları Elon Musk’a kazan kaldırdılar. Bitcoin tutkunları ünlü milyarderin şirketin artık kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini söylemesinin ardından Tesla Cybertruck siparişlerini iptal edeceklerini söylediler.

Tesla CEO’su Çarşamba günü, şirketin iklim değişikliği endişeleri nedeniyle araç satın alımlarında BTC kullanımını askıya alacağını duyurdu. Twitter’da “Tesla ve Bitcoin” başlıklı bir açıklamada milyarder, şirketinin neden Bitcoin alımlarını askıya aldığını açıkladı ve şöyle dedi:

Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıttan en kötü emisyona sahip olan kömürden endişe duyuyoruz. Tesla herhangi bir Bitcoin satmayacak. Madencilik işlemlerinde daha sürdürülebilir enerjiye ulaşır ulaşmaz bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca Bitcoin’in enerjisinin / işleminin yüzde 1’inden azını kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.

Bu yılın başlarında yayınlanan Nature Communications çalışmasına göre, Çin’deki BTC Madencilik faaliyetlerinin yıllık enerji tüketiminin “2024 yılında zirveye çıkması” ve buna bağlı olarak 130.50 milyon metrik ton karbon emisyonu oluşturması bekleniyor.  Çin’deki Bitcoin madencilik operasyonunun “karbon emisyon akışları ve sürdürülebilirliği için politika değerlendirmeleri” başlıklı çalışma, çıktının Çek Cumhuriyeti ve Katar’ın yıllık sera gazı emisyonunu aşacağını ekledi. Musk’ın duyurusunu takip eden dakikalarda Bitcoin’in fiyatı 54.602 $’dan 52.466 $’a düştü. Bitcoin’in değerindeki 24 saatlik değişimin yüzde 11.10’luk bir düşüşü temsil ettiğini belirtelim. Tesla’nın hisse senedi değeri de duyuru ile son 24 saatte yüzde 4,42 düşüş yaşadı. Tesla, bu yılın başlarında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı ve daha sonra elinde tuttuğu BTC’lerin yüzde 10’unu sattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz