Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para biriminin Perşembe günü Asya saatlerinde 46.000 dolar seviyesinin altına düşmesiyle Bitcoin üzerindeki opsiyon alımları arttı. Bitcoin, bu haftanın başlarında 51.000 dolar direnç seviyesini kıramadı ve mevcut piyasa koşullarında alıcılardan daha fazla satıcıyı ima etti.

Salı ve Çarşamba, Glassnote tarafından izlenen kripto borsalarında toplam 1.76 milyar dolarlık opsiyon hacminin yükselişini gördü. Bu, tipik piyasa davranışından farklı değildir. Glassnote’dan elde edilen veriler, kripto borsalarındaki opsiyon hacimlerinin çoğunun, düşük hacimli hafta sonları öncesinde Cuma günü üretildiğini göstermektedir. Sadece opsiyon santrali Deribit’ten yaklaşık 1,7 milyar dolarlık hacim geldi. Aralık ayında 46.000’den fazla put satın alındı.

Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya belirli bir tarihten önce önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkını veren ancak alma yükümlülüğünü vermeyen riskten korunma araçlarıdır. Satın koyar ‘aramalar’ yukarı doğru bir hareket kar sağlarken, yatırımcılar düşen fiyatlar kar yapmak için izin verir.

Salı ve Çarşamba günü yapılan büyük alımlar, 6 milyar dolarlık opsiyon süresinin sona ermesinden önce geldi. Analiz aracı Skew tarafından sağlanan verilere göre, toplam 129.800 opsiyon sözleşmesi Cuma günü sona erecek.

Opsiyon süreleri, yatırımcıların pozisyonlarını spot veya vadeli alımlarla korudukları ve piyasa dinamiklerinde bir değişikliğe yol açtığı için, genellikle son kullanma tarihlerinden önce piyasa oynaklığı ile işaretlenir.

Veriler, Bitcoin’in son kullanma tarihine kadar “maksimum acı” noktasına doğru hareket etme eğiliminde olduğunu ve yerleşimden birkaç gün sonra güçlü bir yön hareketi gördüğünü gösteriyor. Finans çevreleri max ağrısı için opsiyon alımları en çok para kaybetmek noktaya bakın.

Kripto araştırma fonları, Bitcoin için şu anki maksimum acı noktasının, varlığın Salı günü ihlal ettiği bir seviye olan 48.000 dolar olduğunu belirtti. Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 46.926 dolar civarında işlem görüyor ve Pazartesi günü 51.000 dolar direnç seviyesine ulaştıktan sonra 3.500 dolar’dan fazla düşüyor. 46.500 dolar seviyesi Aralık 2021’de destek olarak hareket etti ve Bitcoin’in mevcut seviyeleri tutamaması durumunda 43.500 dolar seviyesi bir sonraki destektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz