El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi kabul etmesi, kripto para piyasaları için tarihi bir dönemeç oldu. Sadece birkaç yıl öncesine kadar Bitcoin’in meşruiyeti ciddi tartışma konusu idi. Artık bu eşik çoktan aşıldı. Egemen ülkeler bu aşamadan sonra Bitcoin ve kripto para piyasalarını yasaklamaktan ziyade regüle etmeye çalışıyor. Küresek ekonomik sistemlerde Bitcoin’in yasaklanması ve engellenmesi artık neredeyse imkânsız. Zira Bitcoin’i yasaklamak bir ülkenin resmi para birimini yasaklamak anlamına gelecektir.

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyabileceğini aylar önce duyurdu. Önce olur mu canım tartışmaları yaşandı. Ancak El Salvador şaka yapmadı gerçekten de Bitcoin resmi para birimi olarak kullanılmaya başlandı. El Salvador, Bitcoin açılımı ile küresel ekonomiden yoğun miktarda sıcak para çekmeyi hedefliyor.

El Salvador ilk adımı attı ve tarihe geçti. Şimdilerde başka ülkelerin de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanabileceği iddia ediliyor. Birkaç Latin Amerika ülkesi daha bu kervana katılabilir. Ancak Avrupa’dan da bir ülke Bitcoin yatırımcıları heyecanlandıracak diplomatik bir adım attı! Ukrayna’dan bahsediyoruz.

Volodymyr Zelensky yönetimindeki Ukrayna, El Salvador’a bir heyet gönderdi. Heyet Bitcoin konusunda görüş alışverişinde bulundu. Volodymyr Zelensky, Ukrayna’yı kripto para cennetine çevirmek istiyor. Bu konuda önemli açılımlara imza atmak istiyor.

Konuya ilgili açılama yapan Ukraynalı Profesör Vyacheslav Evgenyev, 2023’e kadar Ukrayna’nın da Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edebileceğini ve ülkede çift resmi para biriminin kullanılabileceğini açıkladı.

Ukrayna toplumu Bitcoin ve kripto para kullanımı konusunda oldukça istekli. Bitcoin kullanımı Ukrayna’da Avrupa’nın çok üzerinde gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanılmasına Ukrayna toplumu oldukça hazırlıklı gözüküyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz