Bitcoin’in yükselişi neden sonlandı?

2018 yılı itibari ile ciddi bir yükseliş içerisine giren ve düşüşe geçen “Bitcoin’in yükselişi neden sonlandı?” sorusu sektörle ilgilenen herkes için ciddi bir soru işareti oldu. Zira kısa sürede herkesin dahil olmaya başladığı kripto para sektöründe, yaşanan düşüş ve yükselişin durması kısa süre içerisinde çoğu kişinin zarar yaşamasına neden oldu.

Bitcoin’in yükselişi neden sonlandı, 2019’da neler olacak?

2017 yılında yaşanan kazançlı yıl, 2018’in bir döneminde de devam etti. Yaşanan bu yükseliş, kısa süre içerisinde ciddi kar elde etme imkanı kişilerin bu alan yönlenmesini sağladı. Öyle ki bugüne kadarki ekonomi dünyasındaki en hızlı yükselişlerinden birisine imza atan Bitcoin, bu başarısıyla milyonlarca kişini etkiledi. 2017’de 20 bin dolar seviyelerine yükselene Bitcoin, sonraki süreç içerisinde yaşadığı gerileme ile birlikte 5980 Dolar’a kadar düştü.

”Bitcoin’in yükselişi neden sonlandı?” noktasında kesin veriler mevcut olmasa da analistler tarafından yapılan değerlendirmeler bu konuya ışık tutuyor. Açıklamaların önemli bir bölümünde dikkat çekilen nokta ise borsalar. Borsalarda Bitcoin stoklanması nedeniyle böyle bir sürecin yaşanmaya başladığı belirtilirken, Bitcoin’deki trend tablosu da bu durumu destekliyor.

Bitcoin Düşüş Eğilimleri

Bitcoin’in son yıllardaki trendine bakıldığında, her düşüş eğiliminin öncekine göre daha etkisiz olduğu görülüyor. Buradaki düşüşlerde de borsaların etkisi olduğu ve piyasayı yönlendirmeye çalıştığı öne sürülüyor.

Bitcoin için yaşanan bu durumun bir diğer etkisi ise Bitcoin arzı. Arzın büyük bir kısmı piyasada işlemde olmadığı gibi Bitcoin için bir risk de söz konusu. Zira belirli bir limiti bulunan Bitcoin’in parçalanmış bir şekilde küçük miktarlarda cüzdanlarda kalması, unutulması, cüzdanlara erişiminin sağlanamaması para biriminin değer kaybetmesine dahi etki edebilecek seviyede. Bu nedenle elinde büyük bir payı olan kişiler için sektörü etkilemek çok daha kolaylaşıyor. 2019 yılı içerisinde benzer bir düşüşün yaşanması bekleniyor.

Yaşanan bu etkenler, yükselişin durmasına neden olduğu gibi düşüşü de hızlandırdı. Buna karşın önümüzdeki günlerde sektörün hangi yönde eğim göstereceğini söylemek mevcut tabloda oldukça zor. Buna karşın stoklar, borsa hareketleri ve sektörde yaşanacak gelişmeler bu yönde yol gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz