Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bloomberg Bitcoin Fiyatını Artıracak Faktörü Açıkladı!

Bloomberg Bitcoin Fiyatını Artıracak Faktörü Açıkladı!

0
Bloomberg Bitcoin Fiyatını Artıracak Faktörü Açıkladı!

Birçok uzman Bitcoin (BTC)’in ayı piyasasına girmiş olabileceğini belirtirken, bazı analistler ve platformlar ise BTC’nin tekrar ivme kazanacağı konusunda iyimser görünüyor.

BNN Bloomberg tarafından yayınlanan analize göre, Bitcoin’in fiyat hareketi, daha önce hiç olmadığı kadar ABD hisse senetlerini takip ediyor. Bu, BTC ve bosa arasındaki korelasyonun zirveye çıktığı anlamına geliyor. Açıklanana verilere göre, BTC ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 için 40 günlük  korelasyon katsayısı neredeyse 0,66’ya ulaştı. Bu veri, 2010’dan beri Bloomberg tarafından bildirilen en büyük rakam. S&P 500 ile korelasyon da rekor seviyede. Borsalardaki düşüş BTC fiyatını da olumsuz yönde etkiledi. Ancak aynı şekilde Wall Street’teki bir toparlanma, BTC fiyatına tekrar ivme kazandırabilir.

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, Bitcoin (BTC) 30 bin dolar seviyesine doğru gerilemeye devam ederken, balinaların BTC biriktirip biriktirmediğini belirlemek için önemli zincür üstü metrikleri inceliyor. Pompliano, 337 bin YouTube abonesine, BTC’nin iki ayda değerinin yüzde 50’den fazlasını kaybettiği keskin düzeltme sırasında, Bitcoin balinalarının büyük ölçüde alım yapmadığını bildirdi. Uzman, “Hala büyük alıcı eksikliği var. 1.000’den fazla Bitcoin tutan balinalar satın almıyorlar.  Yani fiyat yukarı ve aşağı gidiyor olsa da, hala sadece yatay yönde hareket görüyoruz.” açıklamasını yaptı. Yönetici, fiyatının yükselmeye başlaması için balinaların BTC alımı yapmaya başlaması gerektiğini söylüyor. Uzmana göre, fiyatta yukarı yönlü önemli bir hareket görmemiz için, balina aktivitesinde artış olması gerekiyor. Balinalar satın almaya başlar ve ardından fiyat da artar. Ancak, bu balina aktivitesinde bir artış görene kadar herhangi bir fiyat artışı beklemememiz gerektiği anlamına geliyor.

Son dönemde Bitcoin, borsa ile yüksek korelasyon içerisinde. Perşembe günü Wall Street, önemli ölçüde düşüş yaşadı. Nasdaq bu hafta neredeyse yüzde 5 düşerken,  S&P 500 ise  üst üste üçüncü hafta düştü. ABD 10 yıllık hazine getirileri bu haftanın başlarında yükselirken, yükselen oranlar yatırımcıları Bitcoin gibi daha riskli varlıklardaki pozisyonlarını terk etmeye zorladı. Getiriler fiyatlara ters yönde hareket eder. ABD Fed daralması, kripto paralar gibi düzenlenmemiş piyasalar için kötü bir gelişme.

Daralma, Fed’in menkul kıymetler ve tahviller de dahil olmak üzere yeni varlık alımlarını yavaşlattığı süreçtir. Fed’in daralması ve artan faiz oranları, küresel likiditenin daralmasına ve nihayetinde Bitcoin fiyatını etkilemesine neden olabilir. Kripto endüstrisi, son zamanlarda dijital varlıkların hızlı büyümesine yönelik şüphecilik nedeniyle çeşitli düzenleyici tehditlerle karşı karşıya kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz