Çin, Pazar günü Bitcoin ile ilgili görüşlerinde değişikliğe gitti ve yıllardır kripto paralar üzerinde baskıcı tavırlarıyla bilinen Çin, Bitcoin’i ilk kez alternatif bir yatırım aracı olarak tanımladı. Analizciler, Çin’in bu adımını, kripto paralar konusunda daha ilerici görüşler benimsendiği şeklinde yorumlandı.

Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Li Bo, Pazar günü gerçekleşen Boao Asya forumunda şu açıklamaları yaptı: “Bitcoin ve stablecoin’leri kripto varlıklar olarak niteliyoruz. Ve bunlar alternatif yatırım araçları olarak görülebilir. Ancak kripto varlıkları para birimi olarak görmüyoruz. Bu yüzden de bu kripto varlıkların gelecekteki ana rollerini yatırım alternatifleri olarak düşünüyoruz. Bu yatırım alternatifi varlıklar için, Çin’in de dahil olduğu birçok ülkede ne tür denetimler uygulanabileceği tartışılıyor. Bu varlıklarda, piyasalarda var olabilecek birtakım spekülasyonlar ile birlikte yaşanması muhtemel olan ekonomik dengesizlikleri önlemek amacıyla, düşük seviyede de olsa, denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekiyor. ”

2017 yılında Çin, kripto para borsalarını kapatma kararı almıştı. Ayrıca IPO adı verilen, yeni kripto para şirketlerinin yatırım toplamaları için gerçekleşen etkinlikler de yasaklanmıştı.

OANDA’da kıdemli sermaye analizcisi olarak çalışan Edward Moya, Çin’in bu fikir değişikliğinin sürpriz olmadığını savundu: “Çin, kendi dijital para birimlerinin çıkışını desteklemek için Bitcoin konusunda daha uzlaşmacı bir tavır sergileme ihtiyacı hissetti. Çin’in dijital yuan’ındaki gelişmeler giderek artıyor ve Çin, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) yarışını kazanacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz