Çin Merkez Bankası Bitcoin’i tanımıyor: “Gerçek bir değeri yok!”

0
11

Çin’in Merkez Bankası’nda görev yapan bir yetkili, tüm dünyada artan Bitcoin popülaritesine karşılık, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gerçek bir değer taşımadığını iddia etti.

Çin Merkez Bankası‘nın (PBoC) Finansal Tüketici Haklarını Koruma Bürosu müdür yardımcısı Yin Youping, verdiği bir medya brifingi esnasında kripto paraların tamamen spekülatif varlıklar olduğu iddiasında bulundu.

Youpoing yaptığı açıklamada:
“Bitcoin gibi sanal para birimlerinin yasal ihaleler olmadığını ve gerçek bir değer desteği olmadığını insanlara bir kez daha hatırlatıyoruz”

Müdür yardımcısı Yin Youping, ülke vatandaşlarına seslenerek para kaybı yaşamamaları için bu tarz yatırımlardan uzak durulması gerektiğini söyledi.
Youping yaptığı kısa açıklamada; Çin Merkez Bankası’nın ilgili birimleri ile birlikte, kripto para ticaretinde bir toparlanma yaşanması umuduyla, ulusal ve uluslararası tüm borsaları takip edeceklerini ifade etti. Aynı zamanda kripto para borsalarını engelleme girişimlerinde bulunacaklarının da altını çizdi.

2017 yılından bu yana kripto paralara karşı olan Çin yönetimi 2021 yılı itibarıyla baskısını iyice artırdı.

Kripto para birimi ile ilgili endişelerini sıklıkla dile getiren yetkililer, kripto para biriminin kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılabileceğine ve ülkedeki kripto çiftliklerinin artan enerji talepleri nedeniyle iklim sorunlarını daha da kötüleştirebileceğini iddia ediyor.

Kripto para birimlerine karşı çıkan ve kullanılmaması için baskı kuran Çin, öte yandan kendi dijital para birimi üzerinden işlem yapıyor. Açıklanan rakamlara göre; 20 milyonun üstünde kişi, Çin’de dijital RMB cüzdan kullanıyor ve bu kullanıcılar şimdiye dek 5.3 milyar $ değerinde milyon 70.7 üzerinde işlem gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz