Dogecoin (DOGE), kripto para borsası Coinbase Pro’nun dün akşam yaptığı listeleme duyurusunun ardından değer kazanmaya başladı. Dogecoin’in kurucusu Billy Markus’a göre fiyattaki yükselişin umulduğu kadar fazla olmamasının sebebi, Bitcoin’deki durgunluktu.

ABD merkezli Coinbase Global’a bağlı olan Coinbase Pro, DOGE sahiplerinin borsaya dün akşam itibarıyla para göndermeye; 3 Haziran günü Türkiye saati ile 19:00 itibarıyla da USD, BTC, EUR, GBP ve USDT pariteleri ile alım-satım yapabileceklerini açıkladı.

Kripto para piyasasının toplam değeri 24 saat içinde %0,6 oranında azalsa da, DOGE fiyatı Coinbase Pro haberi ile yükselmeyi başardı. 24 saatte %11,7’lik bir yükseliş kaydeden DOGE, gece saatlerinde 0,381 dolara kadar çıktı; çarşamba sabahı ise 0,371 dolardan işlem görüyor.

DOGE sahiplerinin Türk lirası ile yaptıkları işlemlere bakıldığında, Coinbase Pro haberinin globalde olduğu gibi Türkiye’de de yankı bulduğu görülebiliyor. Paribu’daki DOGE/TL hacmi son günlerdeki düşüşün ardından yeniden yükselip 338.2 milyon DOGE’a çıktı.

Bitexen verilerine göre DOGE/TRY paritesinin 1 Haziran’daki günlük hacmi, bir önceki güne kıyasla %130 oranında büyüyüp 317.2 milyon DOGE’a çıktı. Binance’teki DOGE/USDT çifti de aynı zaman aralığında 2 kattan fazla büyüme ile 4.48 milyar DOGE olarak kaydedildi.

Dogecoin’in kurucusu olan Billy Markus, Coinbase Pro’nun DOGE’u listeleyeceği haberine “Çok heyecanlıyım.” dedikten birkaç saat sonra piyasadaki hareketliliğe ilişkin bir açıklama yaptı. Dün 37.424 dolara yükselen Bitcoin fiyatı, yazım sırasında 36.800 doların altına inmiş durumda.

“Bitcoin, niye bütün eğlenceyi bozmak zorundasın?” diyen Markus, piyasadaki durumu şöyle yorumladı:

“Bitcoin, kumar problemi olan bir babaya benziyor. Kendi kazandığı zaman size oyuncaklar alır ve keyfi yerindedir. Kaybettiği zaman, sizi de shortlar ve bazen sizin şeylerinizi bile satar.”

CoinGecko verilerine göre 1 Ocak’ta 0,0047 dolardan işlem gören DOGE, aradan geçen sürede %7.700’den fazla değer kazandı. BitInfoCharts verilerine göreyse Dogecoin’in popülaritesinde, birkaç hafta öncesine kıyasla, bir düşüş söz konusu.

Mayısın başında hakkında günde 300.000’den fazla tweet atılan Dogecoin için mayısın sonunda günde 40.000 civarında tweet atıldığı varsayılıyor. Dogecoin ağında günlük olarak aktif olan eşsiz adres sayısı da mayıs başına kıyasla yaklaşık 3 kat azalmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz