Hapis Cezasına Çarptırılan Ünlü Darknet Yöneticisi, 667.000 Dolar Değerindeki Bitcoin’i İngiliz Yetkililere Teslim Edecek

0
34

Sky News’in haberine göre, Thomas White’a İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA) tarafından 667.000 Dolar (490.000 Euro) değerindeki Bitcoin’i teslim etmesi emredildi.

26 yaşındaki White, web sitesinin asıl yaratıcısı Ross Ulbricht’in 2013 yılında tutuklanmasının ardından darknet pazarı Silk Road’u yönetmeye başladı. Web sitesi kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldıktan sonra White, Silk Road 2.0 adlı yeni bir sistem geliştirdi. 2019 yılında White, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve 464 A Kategorisi çocuk istismarı görüntülerini (çocuk istismarı görüntülerinin en kötü kategorisi) üretmekten suçlu bulundu ve toplam 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. NCA’dan Tyrone Surgeon konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Thomas White, orijinal Silk Road hiyerarşisinin önde gelen bir üyesiydi. Site kapatıldığında ve suç faaliyetinden önemli ölçüde kâr sağladığında bunu kendi avantajına kullandı.” dedi..

Silk Road 2.0, orijinal Silk Road’un yapısına çok benziyordu. Silk Road 2.0’da kullanıcılar, darknet pazarına erişmek için anonimleştirilmiş bir web tarayıcısı olan Tor’u kullanabiliyor ve uyuşturucu gibi yasa dışı malları satın almak için de Bitcoin ile ödeme yapabiliyordu. White ise bu pazardaki her satıştan %1 ile %5 arasında değişen yüksek bir komisyon ücreti alıyordu. Araştırmalara göre sitede yaklaşık 96 milyon Dolar (73 milyon Euro) değerinde harcama yapıldı. NCA yetkilileri ayrıca, “Meşru bir geliri olmamasına rağmen White, Liverpool’un şehir kıyısındaki lüks dairesini kiralamak için 10.700 Euro değerinde peşin ödeme yapmış. Şimdi ise White sadece son iki yılını hapiste geçirmekle kalmadı; 667.000 Dolarlık Bitcoin ödemesi de yapmak zorunda.” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz