İran polisinin ülkede yasadışı olarak faaliyet gösteren 7.000 Bitcoin madenciliği makinesine el koyduğu bildirildi. Makineler başkentin batısındaki terk edilmiş bir fabrikada bulundu.

Devlet’in haber ajansı IRNA’nın Salı günü açıkladığı habere göre, İranlı yetkililer tarafından 7.000 kripto para madenciliği makinesi ele geçirildi ve bunun İran’ın bugüne kadarki en büyük kripto para madenciliği makinelerine el konulması olduğuna dikkat çekti.

Tahran polis şefi General Hossein Rahimi, madencilik makinelerine başkentin batısındaki terk edilmiş bir fabrika olan yasadışı bir maden çiftliğinde ele geçirildiğini söyledi. Kripto para madenciliği İran’da yetkili bir faaliyettir ve madencilerin ülkenin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almaları gerekmektedir. Ancak yetkililer, İran’da birçok madencinin ruhsat almadan faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Blockchain analitik firması Elliptic tarafından yapılan bir analize göre, tüm Bitcoin madenciliğinin %4,5’inin İran’da gerçekleştiğini ve ülkenin yaptırımları atlatmak için kripto para birimini kullandığını gösteriyor. Ayrıca Elliptic, kripto madenciliğinin yılda yaklaşık 10 milyon varil ham petrole veya 2020’de İran’ın toplam petrol ihracatının %4’üne eşdeğer olduğunu açıkladı.

İran, Bitcoin madencilerinin BTC’lerini doğrudan merkez bankasına satmasını ve daha sonra ithalatı finanse etmek için kullanılmasını zorunlu kıldı. Ticari bankalara ve döviz bozdurucularına da ithalat ödemeleri için ülkede yasal olarak çıkarılan Bitcoin kullanma yetkisi verildi. İran’da, sıcak ve kuru havalarda sık sık elektrik kesintileri yaşanması nedeniyle, Mayıs ayında Bitcoin dahil olmak üzere kripto para madenciliği yaklaşık dört ay boyunca yasaklandı.

Bazı yetkililer, elektrik talebindeki artış için bitcoin madenciliği faaliyetlerini suçladı. İran’ın bir haftada 3.000 bitcoin madenciliği cihazına el koyduğu açıklandı. Buna ek olarak, yasa uygulayıcıların geçtiğimiz mali yılda 11.000 madencilik cihazına sahip 183 yasadışı kripto madenciliği çiftliğini kapattığı Tahran Eyaletinde 500’den fazla cihaza el konulduğu açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz