İran Merkez Bankası (CBI); bankaların, kripto para madencilerinin ve döviz borsalarının kripto para birimlerini kullanarak ithalat ödemeleri yapmalarına izin verecek.

Financial Tribune’den gelen bir rapora göre CBI, kripto ödemeleri için bankaları ve lisanslı borsaları ilgilendiren bir bildiri yayımladı. Hükümet, ülkedeki bu durumu açıklığa kavuşturmak için yakında bir yasa tasarısı çıkaracağını açıkladı.

Uluslararası ticarete bağlı olarak ABD, İran’nın gaz ve elektrik ticaretini büyük ölçüde etkiledi.

Bundan dolayı İran, ülkesine yapılan ambargoları atlatması için başka yollar aramaya başladı ve kripto para birimlerinin faydalarını araştırdı. Bildirildiği üzere İran, 29 Ekim 2020’de Bitcoin’i bir değişim aracı olarak işleme başlayan ilk ülke oldu. Ocak 2021’e kadar hükümet, madencilere enerji santralleri sunarak kripto madenciliği için 1.000’den fazla lisans verdi.

İran’da kripto madenciliği yasal, ancak her madencinin yasal olarak çalışmak için Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığından bir lisansa ihtiyacı var. Lisanslı madencilerin, varlık tarafından sağlanan kanallar aracılığıyla kazdıkları Bitcoin’i İran Merkez Bankasına satması gerekiyor.

İran’ın kripto para birimleri ile geçmişi ilk başta çalkantılıydı ve kripto madenciliği 2019 yılına kadar yasa dışıydı. Ülke genelinde birkaç elektrik kesintisi bildirildikten sonra, yerel yetkililer bu yıl Ocak ayında 45.000 tane “rig” adı verilen birden fazla ekran kartından oluşan sisteme el koydu ve yoğun elektrik kullanımından suçladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz