İsrail, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yanı sıra birçok farklı kripto paraya da el koydu. Elliptic isimli blockchain araştırma şirketi tarafından yayınlanan bilgilere göre el konulan cüzdanların toplam bakiyesi 7,3 milyon dolardan fazla.

Hamas örgütünün el konulan fonları arasında ise 3,8 milyon dolarlık Tether, 3,3 milyon dolarlık Bitcoin, 51.129 dolarlık Ethereum ve ilginç bir şekilde 40.235 dolarlık Dogecoin bulunuyor.

Bunun yanı sıra XRP, Cardano, Tron, Litecoin ve Binance Coin’in de örgütün cüzdanlarında bulunan kripto paralar arasında yer aldığı ancak bunların miktarının çok düşük olduğu vurgulanmakta. Hamas şu an için Gazze Şeridi olarak bilinen sahil şeridini kontrol ediyor ve özellikle son dönemde artan İsrail-Filistin çatışmaları sonrası ciddi kripto para fonlamaları gördü. Bu fonlamalar dünyanın dört bir yanından yapılsa da İsrail ve Elliptic bir şekilde bunları tespit etmeyi başardı.

Hamas, mayıs ayında yayınladığı bir gönderide destekçilerinden kripto para fonlaması talebinde bulunmuş ve bu fonlamanın nasıl yapılacağını adım adım bir videoda bile göstermişti. El-Kasım Tugayları olarak bilinen silahlı kanat ise 100.000 dolardan fazla Bitcoin bağışı almasıyla biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz