Ana Sayfa Kripto Para Ve Blockchain Haberleri Küçük yatırımcı kripto paralara yöneldi

Küçük yatırımcı kripto paralara yöneldi

0
Küçük yatırımcı kripto paralara yöneldi

Kurumsal yatırımcılar ABD’de gündeme gelen vergi düzenlemeleri nedeniyle daha temkinli hareket ederken küçük yatırımcılar kripto para piyasasına geri dönüyor. 64 bin 800 dolar ile tarihi zirvesini gördükten sonra hızlı bir geri çekilme yaşayan Bitcoin, 30 bin dolar sınırından yeniden yükselişe geçti ve kısa sürede 48 bin Dolar sınırına ulaştı. Son bir ayda yüzde 40’ın üzerinde getiri sağlaması ise küçük yatırımcıların kripto paralara yönelmesinde etkili oldu.

Bitcoin, Ether, Dogecoin ve diğer altcoinler yıl ortasında yaşanan geri çekilmelerde yaşanan kayıplarını önemli oranda geri aldı. Cuma günü Bitcoin, 15 Mayıs’tan bu yana en yüksek kapanışı olan 47.544 dolardan işlem gördü ve yıl için % 64 kazanç sağladı. Rakip para birimi Eter yıl için % 344 artarken , perakende yatırımcılar tarafından sevilen şaka kripto para birimi olan Dogecoin, yıl için % 5,500’den fazla artışla 28 sentten işlem gördü.

Yapılan derlemelere göre kripto paralarda gelen olumsuz haberlere rağmen yükselişin devam etmesinin en önemli nedeni artan küçük yatırımcı talebi.

Bir kripto para birimi veri sağlayıcısı olan Coin Metrics tarafından derlenen verilere göre, son günlerde Bitcoin ve Eter dahil olmak üzere kripto para birimlerinin spot ticaret hacmi Binance, Kraken, Coinbase Global Inc. ve Gemini Trust Co. gibi büyük borsalarda keskin bir şekilde arttış gösterdi.

Bireysel yatırımcılar piyasa değeri düşük kazanç potansiyeli yüksek alt coinlere de büyük ilgi göstermeye başladı. CoinDesk’in cuma öğleden sonra rakamlarına göre Cardano, geçen ay boyunca yaklaşık % 63 artarken, litecoin aynı dönemde yaklaşık % 38 yükseldi.

Kısa vadede sert fiyat hareketlerinin yaşanması nedeniyle özellikle yüksek risk almak isteyen küçük yatırımcılarının kripto paralara ilgi göstermeye başladığı belirtiliyor.

Bu arada 30 liradan ön talep toplanarak satılan ve cuma günü işleme açılan Fenerbahçe Token ilk işlem gününde yüzde 400’ün üzerinde bir yükselişle 154 lirayı gördü.

İlk aşamada toplam 28 milyon adet Fenerbahçe Token satılacak. Bunun 20 milyonu 9 ay boyunca dolaşıma girmeyecek. Fenerbahçe Token’ın maksimum arzı 190.700.000 adet olacak. Bunun kulübün başarısına göre yaklaşık 90 milyonunun 25 yıllık süreçte yakılması hedefleniyor. Tokenler Fenerbahçe başarılı oldukça yakılacak. Açıklanan plana göre futbol takımının galibiyetinde 10 bin, basketbol takımının galibiyetinde 5 bin, voleybol takımının galibiyetinde 2.500 adet token yakılacak. Şampiyonluklarda da sırasıyla 500 bin, 100 bin, ve 50 bin adet token yakılacak.

Yani Fenerbahçe sahada ve parkede başarılı oldukça Fenerbahçe Token’ın arzı düşecek. Tabii fiyat gelişmelerini kontrol etmek imkansız ancak bu şekilde sahadaki başarıların yatırımcıya kâr olarak dönmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz