Meksikalı Milyarder Seçimini Yaptı! Bitcoin (BTC) Mi? Altın Mı?

0
13

Meksika’nın üçüncü en zengin ismi Ricardo Salinas Pliego, yakın tarihte yaptığı bir röportajda Bitcoin’i altın ve itibari para ile kıyaslayarak Bitcoin’in her ikisinden de daha iyi bir seçenek olduğunu söyledi.

Daha önceki röportajlarında da yatırımcıların fiat para birimlerinden uzak durmasını ve Bitcoin’e yatırım yapmalarını tavsiye eden ünlü milyarder, Bitcoin’in siber saldırılara karşı altın ve itibari paraya göre daha güvenli ve dünya çapında anında transfer edilebilir olduğunu savundu.

Bitcoin’in doğası gereği hükümetlerin müdahalesine kapalı olduğunu söyleyen Salinas, bunun sonucu olarak da hükümetlerin Bitcoin’i yasaklamasının ve kontrol etmesinin çok zor olduğunun altını çizdi.

“Altın ve itibari para birimleri her zaman hükümet müdahalesine tabi olmuştur ve sahip olduğumuz her şey %100 hükümet tarafından el konulabilir.

Ancak Bitcoin’in merkeziyetsiz olması ve arzının 21 milyon ile sınırlı olması Bitcoin sahiplerinin servetlerini fiat para birimleri ve hatta altın ile mümkün olandan daha uzun vadede korunmasını sağlar.

Bu bağlamda altın yada itibari paraya kıyasla insanların Bitcoin kullanmasını kolaylaştırmak hükümetin çıkarına göre değil.”

Altın ile itibari paranın taşınmasının ve depolanmasının zor olduğuna dikkat çeken Meksikalı milyarder, altının fiyatının merkez bankaları tarafından kolay bir şekilde manipüle edilebildiği halde Bitcoin’in manipüle edilmesinin altına kıyasla daha zor olduğunu belirtti.

“Bitcoin’in diğer varlıklara kıyasla daha kolay satabileceğiniz ve temelde ücretsiz olarak taşıyabileceğiniz ve saklayabileceğiniz için daha iyi bir varlık.”

Mağazalarında Bitcoin’i ilk kabul edenin kendileri olduğuna vurgu yapan Salinas, şirketlerinin yakında daha ucuz ve daha hızlı ödemeler için Bitcoin’in 2. katman ölçeklendirme çözümü olan Lightning Network üzerinden işlem almak için destek ekleyeceğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin’e yıllardır yatırım yaptığını ifade eden Ricardo Slinas, daha önceki konuşmalarında Bitcoin’in kesinlikle her yatırımcının portföyünde bulunması gerektiğini söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz