Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Savaş Büyüyor, Bitcoin Ve Ruble Kaybediyor!

Savaş Büyüyor, Bitcoin Ve Ruble Kaybediyor!

0
Savaş Büyüyor, Bitcoin Ve Ruble Kaybediyor!

TradingView verilerine göre, Rusya’nın Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” başlattığı haberi Bitcoin (BTC)’i geleneksel piyasalarla eş zamanlı biçimde aşağı çekti. Güvenli liman olarak hareket etmek yerine halihazırda hisse senetleri ile aynı doğrultuda ilerleyen Bitcoin, çarşamba günkü yerel zirve fiyatından yüzde 12,2’den fazla düşüşle 34.300 dolara indi.

Yatırımcılar Avrupa ve Amerika borsaları üzerindeki etkiyi görmeyi beklerken, Bitcoin piyasa katılımcıları, savaşın, lider kripto para birimi BTC için ne anlama gelebileceği konusunda değerlendirmelerde bulundu. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, perşembe günü gönderdiği tweet’te, “Şu anda BTC her iki yönde de ilerleyebilir. Temel verilere dayanarak düşeceğine dair bir tahmin yürütebileceğimden emin değilim. Ama bu düşüş çok fazla! Neden?” diye sordu. CEO sözlerine şu şekilde devam etti:

Diyelim ki dünyada iki tip insan var: Temel yatırımcılar ve algoritma takipçileri. Temel yatırımcılar duruma bakıyor ve Bitcoin/Dolar paritesinin hangi yöne hareket etmesi gerektiğinden emin değiller. Algoritma takipçileri verilere danışıyor. Tarihsel olarak trend nedir?”

Rusya Merkez Bankası, son gelişmelerin ardından Bitcoin gibi rublenin de değer kaybetmesiyle döviz piyasalarına müdahale edeceğini açıkladı. USD/RUB paritesi, bir gün önce 80 seviyesindeyken perşembe günü 87’ye çıktı. Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nın arkasındaki firma olan MOEX Group, işlemlerini durdurdu.

Tüketici döviz kurları, açık piyasada USD satın almak isteyenler için dolar başına 115 ruble civarında bir endeks sunarak oldukça oynak bir görüntü çiziyor. Bitcoin yanlısı duruşuyla tanınan İnsan Hakları Vakfı’nın baş strateji sorumlusu Alex Gladstein, itibari para sisteminin siyasi bir aygıt olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

Liderlerin, tüm vatandaşlarının güvendiği ve kazandığı fiat para birimleri üzerindeki güçlerini savaş için kötüye kullanması mide bulandırıcı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz