İngiliz The guardian gazetesi, Türkiye’de yaşanan Bitcoin çılgınlığında Naci Ağbal’ın etkisine dikkat çekti.

The Guardian gazetesinin yayımladığı bir habere göre, geçtiğimiz haftalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanının değişmesi Türkiye’deki Bitcoin çılgınlığını tetikledi. Haber, Naci Ağbal’ın görevden alınmasını takip eden günlerde 23 milyar Türk Lirası değerinde kripto para işlemi gerçekleştiğine dikkat çekti.

Ağbal’ın görevden alınmasının kripto para dünyasındaki yansımalarını değerlendiren The Guardian, “Türkiye’deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi” başlığıyla yayımladığı haberde şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası’na iki yıldan daha kısa bir süre içinde dördüncü bir başkan atandı ve TL 2018’deki döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybetti. Yatırımcılar kripto para birimine yöneldi.”

Haberde ayrıca, vatandaşların enflasyondan korunma umuduyla kripto paralara ilgi gösterdiği de kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Enflasyon son 6 ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve işsizlik yüzde 12.2 ile yüksek seyirde devam ediyor. Son ekonomik karmaşa, yatırımcıların Bitcoin’in yükselişinden kazanma ve enflasyonda korunma umuduyla ülkede kripto para işlemlerinde artışa yol açtı.”

Ağbal’ın görevden alınmasının ardından 23 milyar dolarlık kripto para işlemine kıyasla, geçtiğimiz 2020 yılının aynı dönemlerinden bu rakamın 1 milyar dolar olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz