1 milyon Bitcoin davasında yeni iddia: Kleiman’ın çıkardıkları gerçek BTC değildi

0
8

Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen ve 2013 yılında hayatını kaybeden Dave Kleiman’ın yakınlarıyla, kendisinin Satoshi olduğunu iddia eden Craig Wright arasındaki Bitcoin davasında kararın verileceği dönem geldi çattı. Miami’de Pazartesi günü yapılan duruşmaya ise Craig Wright’ın açıklamaları damga vurdu.

CoinDesk‘in haberine göre Kleiman tarafının “Satoshi’nin birikimi” dediği 1.1 milyon adet Bitcoin’in en azından bir bölümünün madencilik yoluyla çıkarılmadığını ve satın alındığını söyleyen Wright şu ifadeleri kullandı:

“Ben onları bir Rus borsasından satın aldım. Evet tehlikeli bir durumdu ancak 2011’de herkes ve her şey tehlikeliydi”

Craig Wright, “Lale Fonu” adı verilen ve araştırmacıların Wright’ın Bitcoin’lerini sakladığı ‘off-shore’ bir hesap olduğunu iddia ettiği fon hakkında da konuştu ve fonu Avustralya Vergi Dairesi’nin soruşturmalarından kaçmak için 2011’de oluşturduğunu ve varlıkları, içindeki bir milyondan fazla Bitcoin’le birlikte Kleiman’a devrettiğini söyledi. Wright ayrıca, 2011’de aldığını iddia ettiği 1.1 milyon Bitcoin’i de bu zamana kadar şirketleri için harcadığını belirtti.

Wright, davacı tarafın bir bölümünün Kleiman’a ait olduğunu iddia ettiği bazı Bitcoin’lerin de, aslında gerçekten Bitcoin olmadığını söyledi. Bunların, 2011 ve 2012’de Dave Kleiman ile birlikte geliştirdikleri bir süper-bilgisayarın denenmesi için kullanılan “Test ağı Bitcoin’leri” olduğunu belirten Wright, hak iddialarını da kabul etmedi.

Dave Kleiman’ın kardeşi olan Ira Kleiman, Craig Wright ve Dave Kleiman’ın ortaklaşa şekilde, Bitcoin madenciliği yapmak ve Bitcoin ‘yaratmak’ için W&K Info Defense Research şirketini kurduğunu iddia ediyor. Ira Kleiman, abisinin bu şirketten doğan fikri mülkiyet hakkını ve Bitcoin’lerdeki payını talep ediyor. Kleiman tarafı Wright’ı, Dave Kleiman’ın haklarını karmaşık hukuki manevralar oluşturarak ve paravan şirketler kurarak çalmakla suçluyor.

Bitcoin uzmanı olan ve kripto para topluluğunun da yakından tanıdığı isimlerden Andreas Antonopoulos da, davacı tarafın tanığı olarak duruşmaya katıldı ve 2013 yılına kadar Bitcoin madenciliğinin eski tarz bilgisayarlarla da kolayca yapılabileceğini söyledi.

Dave Kleiman tarafı yani davacı taraf, Craig Wright ile Dave Kleiman’ın birlikte madencilik yaptıklarını iddia etse de, Wright bu iddiaları kabul etmiyor. Hatta davacı taraf, Wright’ın Kleiman ile birlikte ortak bir madencilik operasyonu yaptığını belirten birçok e-posta ve mesajını da mahkemeye kanıt olarak sundu. Bu belgelere göre Wright, hem Dave Kleiman’ın hem de kendisinin arkadaşlarına ve Kleiman’ın ailesine bu ortak girişimden açıkça bahsediyor. Wright bu belgelere rağmen mahkemede, Kleiman’la birlikte hiçbir zaman ortak bir madencilik yapmadıklarını ya da Bitcoin ‘yaratmadıklarını’ söyledi.

Wright, ortaya atılan e-postalarla ilgili olarak da, bunların hepsinin sahte olduğunu ve uzun süredir de birçok “hack” saldırısının kurbanı olduğunu iddia etti.

Wright ayrıca Dave’in kardeşi Ira, babası Louis, arkadaşları, iş ortakları Patrick Paige ve Carter Conrad’a gönderdiği e-postalarda, Dave ile kendisinin Bitcoin “yaratmak” için birlikte çalıştıklarını söyleyen yazıların da, ölen arkadaşını övmek ve ona olan saygısını göstermek maksadıyla abartılı bir şekilde kendisi tarafından bilerek yazıldığını söyledi. Wright gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“O e-postalarda abartılı konuştum doğru, çünkü Dave’in onu hatırlayacak kimsesi yoktu. Ve o, benim o dönem hayatımdaki en önemli insandı.”

Davacı taraf ayrıca Wright’ın otizm sorununa da değindi ve onun sürekli olarak çelişki ifadeler kullanmasının bu yüzden olduğunu iddia etti. Wright’ın eşi Ramona Watss da Pazartesi günü verdiği ifadesinde, eşindeki sinir bozukluğu yüzünden her gün onunla yanlış anlaşılma kaynaklı kavga ettiklerini belirtmişti.

Wright’ın jüriye madencilik konusunda söyledikleri de ilginçti. Kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Wright, Craig Wright olarak yaklaşık 1 milyon Bitcoin çıkardığını, Satoshi olarak ise 1’den 16. bloğa kadar madencilik yaptığını söyledi. Wright, 2010’un sonunda da Satoshi hesaplarını kaldırdığını belirtti.

Tüm anlatılanlara bakıldığında sonuç olarak Craig Wright, yalnızca kendisinin yaklaşık 1 milyon Bitcoin çıkardığını, Dave Kleiman’ın da bağımsız olarak yaklaşık 1 milyon test ağı Bitcoin’i çıkardığını ve Wright’ın da bunlardan bağımsız olarak, “Lale Fonu” için de 1.1 milyon Bitcoin aldığını belirtiyor.

Rakamlardaki benzerliğin tamamen tesadüf olduğunu belirten Wright, davacı tarafın avukatlarının da bu yüzden rakamları ve olayları karıştırdıklarını iddia etti.

Wright’ın bugün de (Çarşamba) bir duruşması bulunuyor. Daha sonra ise Pazartesi gününe kadar mahkemeye ara verilecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz