Afrika’daki bir ülkeden daha kripto para çağrısı geldi: Benimsenme hızlanıyor

Tanzanya Devlet Başkanı Samia Sulhulu, Merkez Bankası’ndan kripto sektörünü keşfetmeye başlamasını istedi. Bu kritik hareket, egemen bir ülkenin kripto para birimini benimsemek için yaptığı en son hamle olarak dikkat çekti.

Devlet başkanının 14 Haziran’da yaptığı açıklama, çeşitli ülkeler tarafından son zamanlarda yapılan bir dizi önemli hamlenin sonuncusu.

Hassan, kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital varlıkların küresel finans üzerindeki artan etkisinin çok büyük olduğunu vurgularken, “İnternet üzerinden yeni bir yolculuğun ortaya çıkmasına tanık olduk.” dedi.

Doğu Afrika bölgesi genelinde hiçbir ülkenin kripto para birimini kabul etmediğini veya benimsemeye başlamadığını belirtirken; ülkenin merkez bankasını tüm olasılıklara hazırlıklı olmaya çağırdı.

“Merkez Bankası’na çağrım, bu gelişme üzerinde çalışmaya başlamanızdır. Merkez bankası değişikliklere hazır olmalı ve hazırlıksız yakalanmamalı.”

Tanzanya’dan gelen duyuru; Meksika, Uruguay ve Panama gibi ülkelerde kripto para birimini kendi ülkelerinde yasal bir değişim aracı olarak benimseme ve yasallaştırma hamlelerinin hemen ardından geldi.

Eduardo Murat Hinojosa liderliğindeki Meksika’daki kanun yapıcılar, son zamanlarda kripto kullanımının daha fazla benimsenmesi için baskı yapmaya başlamışlardı.

Afrika kıtası genellikle kriptoyu tanıma ve benimseme yarışında hâlâ geride olsa da, bölge yıllardır devasa eşler arası Bitcoin ticareti kaydediyor.

Sahra altı Afrika ülkesi Nijerya, tek başına, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri tarafından yönetilen, küresel olarak en yüksek Bitcoin işlemlerinden birini temsil ediyor. Ülke, haftalık Bitcoin işlemlerinde 8,5 milyon dolar kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz