Kripto para piyasası oldukça hareketli günler geçirirken, fiyat dışında yatırımcıları etkileyen başka olayların da yaşandığı görülüyor. Bunların başında ise kesinlikle hacklenmeler ve dolandırıcılıklar gelmekte.

Güney Afrika‘da yaşanan bir olay ise kripto para sektöründeki dolandırıcılıkların ne kadar tehlikeli olabileceğini ortaya koydu. Güney Afrika merkezli bir yatırım platformu, 69.000 BTC‘lik yatırım aldıktan sonra kurucu iki kardeşin ortadan kaybolması ile tam olarak sırra kadem bastı.

Olay mahkemeye taşındı ve henüz mahkeme tarafından herhangi bir sonuca varılmadı. Buna rağmen Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre bu olay kripto para sektörünün en büyük dolandırıcılığı olarak tarihe geçecek. Aslında yatırımcıların bunun klasik bir dolandırıcılık olduğunu anlamalarına yardımcı olacak birkaç sinyalin de daha önce verildiği ortaya çıktı.

İki kardeş, 3,6 milyar dolarlık BTC‘yi toplamak için klasik bir ponzi yöntemi kullandı. Yatırımcıların yatırdıkları BTC üzerinden günlük %10’a varan kazanç elde edebildikleri aktarılıyor ve bu tam olarak ponzi yapısına işaret etmekte. Eğer bir yatırım gerçek olamayacak kadar iyiyse, bunun genelde gerçek çıkmadığı biliniyor.

AfriCrypt isimli bu fon da tam olarak gerçek olamayacak kadar güzel vaatlerle yatırımcıları kandırdı. 2019 yılında kurulan ve Ameer ile Raees Cajee kardeşler tarafından işletilen fon, 54 milyar Afrika randı yani 3,6 milyar dolarlık BTC topladı. Fon, 13 Nisan tarihinde ise yatırımcılara bir mesaj göndererek platformun hacklendiğini duyurdu. Tabii ki bu hacklenmenin gerçek olmadığı iddia ediliyor.

Güney Afrikalı hukuk şirketi Hanekom Attorneys ise kendilerine başvuran kullanıcıları temsilen mahkemeye başvurdu. AfriCrypt’in mesajında ise buna özel bir ibare de yer alıyordu. Söz konusu fon, kullanıcıların haklarını yasal olarak arayabileceğini ancak bunun sadece “fonların iadesini geciktirecek bir adım olacağını” vurgulamakta.

AfriCrypt sitesinin de şu an ulaşılamaz durumda olduğu görülüyor ve mahkeme konu hakkında harekete geçti. Güney Afrika’nın Gauteng Yüksek Bölge Mahkemesi, Cajee kardeşlerin varlıklarına tedbiren el konulmasına hükmetti.

AfriCrypt’in ise özellikle referans sistemi ile büyüdüğü ve yüksek varlıklı yatırımcıların arkadaşlarını getirmeleri üzerinden ciddi bonuslar elde ettiği biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz