ABD Başkanı Joe Biden’dan Bitcoin Madenciliği Kararı!

0
9

Geçtiğimiz günlerde kripto para birimi işlemlerine vergi getirdiklerini duyuran Biden hükümeti 2024 yılı bütçe teklifini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden 2024 için 6,9 trilyon dolarlık bütçe teklifini açıkladı.

Hazine Bakanlığı, Bitcoin (BTC) madencilik şirketlerinin kullandığı elektrikten %30’luk bir tüketim vergisi almayı teklif etti.

BTC madenciliğinin büyük miktarda enerji tükettiğine dikkat çekilen teklifte, madencilikte kullanılan enerji tüketimindeki artışın olumsuz çevresel etkilerinin olduğuna değinildi.

Bu bağlamda kripto para madenciliği yapanlar ile aynı elektrik şebekesini paylaşan vatandaşlar arasında bir ayrım yapılması gerektiğine vurgu yapılarak madenciler için enerji fiyatlarını artırmanın adaletli olduğu belirtildi.

Ayrıca kripto madencilerinin kullandığı elektrikten bir tüketim vergisinin alınmasının madencilik faaliyetini, bununla birlikte de çevresel etkilerini ve diğer zararlarını azaltabileceği ifade edildi.

Bütçede yer alan teklifte şu ifadelere yer verildi:

“Kripto para madenciliği yapan firma ister kendine ait isterse de başkalarından kiralanmış olsun madencilik yapmak için bilgi işlem kaynaklarını kullanıyorsa; madencilikte kullanılan elektrik maliyetinin yüzde 30’una eşit bir tüketim vergisine tabi olacak.

Kripto madenciliği yapan firmaların miktarını ve türünü bildirmeleri gerekecek.

Ayrıca firmalar kullanılan elektrik miktarını eğer bu elektiriği dışarıdan satın alıyorsa bu elektriğin değerini de bildirmek zorunda olacak.

Tüketim vergisi, ilk yıl yüzde 10 ikinci ve üçüncü yıl için yüzde 20 oranında olacak şekilde üç yıl içinde aşamalı olarak uygulanacak.”

Ek olarak söz konusu bütçe teklifinde vatandaşların kripto para birimlerini zararına satarak vergi kaçırmalarını önleyen ayrı bir hüküm de yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz