Avrupa Birliği, kripto transferlerinde daha sert önlemler için harekete geçti

0
16

AB Parlamentosu’nda bugün kripto varlıkları ilgilendiren Fon Transferi Yönetmeliği’nde yapılacak revizyon ile ilgili bir oylama gerçekleştirilecek. Bu revizyon oy birliğiyle kabul edilirse Bitcoin ve altcoin transferleri için daha sert önlemler devreye girmiş olacak.

Kripto para piyasaları, 2022 yılında 2 trilyon dolar üzerinde bir değer sahipken Bitcoin ve altcoin’lerin finansal istikrarı tehdit edebileceği ve yasa dışı faaliyetlerde kullanımının artabileceği endişeleri ışığında otoriteler, endüstriyi kontrol altına almak için aksiyonlarını hızlandırmaya başladılar.

Kripto sektörünün en büyük borsalarından biri olan Coinbase’in yetkilileri, bu karar ile Avrupa Birliği’nin sektörün ilerlemesine sekte vuracağını ve yatırımcıların kripto varlıklarını güvenli şekilde korumak için kullandıkları harici cüzdanları baltalayacağını düşünüyor.

İlk olarak geçen sene gündeme gelen bu revizyon teklifi, kripto borsalarının yapılan transferlere taraf olan kişilerin bilgilerini edinmesi, saklaması ve bunları raporlamasını içeriyor.

Kararı destekleyen Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, böylece şüpheli işlemlerin tespitiyle yüksek riskli işlemlerin caydırılması konusunda etkili olabileceğini düşünüyorlar. Komisyon, ilk olarak raporlanması gereken işlem sınırını 1.000 euro olarak belirlemiş sonrasında ise bu alt limit tutarı kaldırılmıştı. Alt limitin kaldırılmasına gerekçe olarak ise kullanıcıların sınırsız sayıda transfer yapabilme kabiliyetiyle bu önlemleri atlayabilme olasılığı gösteriliyor.

Avrupa Parlamentosu, kripto transferleriyle ilgili revizyonun sadece kripto borsalarını değil bireysel yatırımcıların sahip olduğu kripto cüzdanları ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarını da kapsayacak şekilde anlaşmaya vardı.

Bugün oylanacak kararı eleştiren Coinbase (NASDAQ:COIN) yetkilileri ise suç içeren işlemlerde kripto paradan ziyade nakit paranın açık ara daha çok kullanıldığını dile getiriyor. Bunun yanında harici cüzdanlar hakkında toplanması planlanan bilgilerin bir gizlilik ihlaline yol açacağını savunarak karardan vazgeçilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Konuyla ilgili bir çözüm önerisi sunan Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, emniyet güçlerinin kayıtları Blockchain’de kalıcı olarak saklanan kripto para transferlerini izlemek için gelişmiş analitik araçları kullanabileceğini savunuyor.

Avrupa Birliği Parlamentosu, geçtiğimiz günlerde kripto varlıkların AB sınırları içerisinde madencilik faaliyetlerini kısıtlayacak bir yasa içinde oy kullanmış, ancak yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edilmemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz