Bitcoin, Google'a 10 kat fark attı

Fiyatı bir yılda on kat artan Bitcoin piyasasının değeri 1 trilyon doları aştı. Ancak çevrimiçi para biriminin tükettiği enerji soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları tarafından derlenen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göre, bitcoin tarafından tüketilen toplam enerji bu yıl 128 TWh’ye (Terawatt saat ) ulaşabilir.

Bu, dünyadaki toplam elektrik üretiminin yüzde 0,6’sı veya tüm Norveç tüketiminin fazlası anlamına geliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı analisti George Kamiya, “Bu rakamlar, orta ölçekli ülkelerle veya elektrikli araçlar (2019’da 80 TWh) gibi gelişmekte olan teknolojilerle karşılaştırıldığında büyük görünebilir, ancak klima ve fanlar gibi diğer kullanımlara kıyasla küçük kalıyor.” dedi.

Google’ın tüm operasyonu 2019’da 12,2 TWh harcadı. Bitcoin madenciliği yapanlar hariç dünyadaki tüm veri merkezleri yılda yaklaşık 200 TWh tüketiyor.

Konuyla ilgili ilk endekslerden birini 2016 yılında bir araya getiren ekonomist Alex de Vries, Bitcoin’in fiyatındaki son artışın kullanımını yoğunlaştıracağına ve enerji tüketimini diğer tüm veri merkezlerinin toplamının ötesine taşıyacağına inanıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz