Bitcoin’in Güney Kore borsalarındaki fiyatı, ‘kimchi’ primi sebebiyle 71.000 doların üzerine kadar çıktı. Kimchi primi, geçmişte boğa piyasasının sonunun geldiğinin habercisi olmuştu fakat analistler bu seferkinin farklı olabileceğini düşünüyorlar.

Bitcoin, bugün sabah saat 05:30 sularında ülkenin en büyük borsası olan Upbit’te 79.422.000 wonu (71.162 dolar) gördü. Aynı saatte, Coinbase’teki BTC/USD paritesi 57.733 seviyesindeydi.

Kimchi primi Ocak 2018’de %47, Mayıs 2017’de %63 olarak ölçüldü. Kimchi, bugün son 3 yılın en yüksek seviyesi olan %20’nin üzerini gördü fakat ilerleyen saatlerde yeniden %20’nin altına indi.

Kimchi primi nedir, ne anlama gelir?

Kimchi primi; Güney Kore borsalarındaki Bitcoin fiyatıyla global borsalardaki Bitcoin fiyatı arasındaki makası temsil eder. Calgary Üniversitesine göre kimchi primi, ilk kez 2016’nın başlarında görüldü.

Ülkedeki yatırımcılar, borsalarda işlem yapacakları zaman BTC/KRW paritesini kullanıyorlar. Regülatörden lisans almamış yabancı borsalar, KRW paritesini destekleyemiyor. Bu, Güney Kore pazarıyla global pazar arasında fark oluşmasına yol açıyor.

Forkast’ın haberine göre geçmiş boğa piyasalarında gözlemlenen kimchi primi, “hükümetin yerel borsalarda arbitraj yoluyla kar elde etmeye karşı getirdiği kısıtlamalar” sebebiyle yeniden ortaya çıkmış olabilir.

Ülkede yabancı bir borsadan Amerikan dolarıyla Bitcoin alıp arbitraj yapmak, Yurt Dışı Borsa İşlemleri Yasası (Foreign Exchange Transactions Act) kapsamında suç sayılabilir. Güney Kore’deki sıradan yatırımcılar, uygulanan sermaye kontrolleri nedeniyle yıl boyu yurt dışına en fazla 50.000 dolarlık para transfer edebiliyor.

Kore’den alınmış bir kredi kartıyla, yurt dışındaki bir borsadan yapılabilecek alışveriş miktarı için de üst limit uygulanıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz