Bitcoin Halving: Madenciler Üzerindeki Etkiler ve Bitcoin Minetrix’in Halving Öncesi Hazırlıkları

0
0

Bitcoin, Mart 2024’te tarihinin en yüksek seviyesini gördükten sonra gözler Nisan ayının ortasında gerçekleşecek olan Bitcoin halving etkinliğine çevrildi.

Bitcoin halving, madencilerin yeni blok başına aldıkları ödülün yarı yarıya azaltılması demektir. Bu, Bitcoin ağındaki yeni coin arzını yavaşlatmayı amaçlar. Protokole göre her 210 bin blokta bir gerçekleşen Bitcoin halving, kripto para biriminin kodlamasında yer alır.

Bitcoin yarılanmasının 15 Nisan 2024’te gerçekleşmesi beklenmektedir. Halving ile birlikte madencilik ödülü blok başına 3,125 BTC olarak güncellenecektir. Bu durumda Bitcoin fiyatının nasıl etkileneceği en çok merak edilen konulardan biridir.

Önceki Bitcoin halving’lerine bakıldığında, 2012’deki ilk yarılanma öncesinde Bitcoin fiyatındaki yükselişin 2013’te düşüşe geçtiği ve 2016’daki ikinci halving’in ardından BTC fiyatının yükseldiği görülmüştür. Mayıs 2020’deki halving sırasında da benzer bir yükseliş trendi yaşanmıştır.

Günümüzde halving öncesi madencilik zorluğunun arttığı görülmektedir. Ancak BTC fiyatındaki yükseliş, madencilerin karlılık elde etmesine olanak tanımaktadır. Halving ile birlikte madencilik ödülleri azalsa da BTC fiyatının yeniden ATH seviyesine ulaşması durumunda madencilerin kar elde etme ihtimali bulunmaktadır.

Bitcoin fiyatı 14 Mart’taki ATH seviyesine ulaştıktan sonra 69 bin dolardan işlem görmektedir. Bu durum kurumsal yatırımcılar için hala düşük seviyelerde olsa da küçük yatırımcıların BTC yatırımı yapması zorlaşmaktadır.

Bitcoin Minetrix, zahmetsiz BTC madenciliği fırsatı sunan bir token projesidir. 13 milyon dolara ulaşan proje, katılımcılarına bulut madenciliği kredileri ile madencilik yapma imkanı tanımaktadır.

BTCMTX tokenlerinin sahipleri, Stake Et ve Madencilik Yap mekanizmasından faydalanabilirler. Bu mekanizma sayesinde yatırımcılar bulut madenciliği kredileri ile BTC madenciliği yapabilirler. Stake edilen token sayısı 763 milyonu aşmıştır.

BTCMTX tokenlerinin Ethereum blok zincirinde bulunan ve ERC-20 protokolüne uyan bir kripto para birimi olduğu belirtilmektedir. Toplamda 4 milyar adet token arzı olan projenin ön satışına minimum 10 dolarlık yatırım ile katılabilmek mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz