Apple 2 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olmasına rağmen mevcut rallinin de etkisiyle işlem hacminde Bitcoin’i geriden takip ediyor. Karşılaştırma, Bitcoin’in piyasa değeri açısından dünyanın en büyük şirketi olan Apple’a kıyasla nasıl performans sergilediğini gösteriyor.

Finbold tarafından elde edilen ve hesaplanan veriler, Bitcoin’in Nisan 2021’deki 1.84 trilyon dolarlık işlem hacminin Apple’ın 249.22 milyar dolarına kıyasla en az 7.4 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in en yüksek işlem hacmi 23 Nisan’da 86.67 milyar dolar iken, Apple’ın en yüksek işlem hacmi 29 Nisan’da 20.17 milyar dolardı. Başka bir noktada ise, Apple ayrıca 30 günlük ortalama işlem hacminde Bitcoin’in en az 5.1 kat daha az gerisinde kalıyor. Bitcoin işlem hacmi aylık ortalama 61.48 milyar dolarken, Apple’ın 11.87 milyar dolardı.

Bitcoin ve Apple birbirinden farklı sınıflarda yer alsalar da, dijital para biriminin işlem hacmi etkileyici. Bitcoin’in işlem hacmi metriğinde zirveye çıkmasıyla birlikte, varlığın savunucuları, dijital para biriminin gelecekte bir hedge olarak hareket edeceğinin bir gerekçesi olduğuna inanıyor.

Tarihsel olarak, Bitcoin ve diğer kripto paraların işlem hacimleri genellikle aşırı fiyat dalgalanmaları sırasında keskin bir şekilde artar ve spekülatif tüccarların dijital para ticaretindeki rolüne odaklanır. Nisan ayında, Bitcoin, yeni bir rekor ve çeşitli düzeltmelerle karışık bir fiyat hareketi kaydetti. 14 Nisan’da tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 64.800 $ ‘ a ulaşmasına rağmen, Bitcoin’in değeri tüm ay boyunca yaklaşık %8 düştü.

Rekor fiyat seviyesi kısmen Apple’a kıyasla yüksek işlem hacmini açıklıyor. Yeni fiyat, hızlı para kazanmak isteyen insanlarla kısa vadeli kazançlar arayan yatırımcıları etkilemiş olabilir. Aynı zamanda, ay boyunca çok sayıda fiyat düzeltmesi ile, panik yapan yeni yatırımcılar arasında para kaybedebilecekleri korkusu ortaya çıktı ve bu da işlem hacmini artırdı.

BTC ticaretinin herhangi bir kısıtlama olmaksızın 7/24 devam ettiğini, Apple ve geleneksel hisse senetlerinin ise tatil günleri hariç haftada sadece beş gün ticaret yaptığını belirtmek gerekir.

Bitcoin’in Apple’a karşı önemli işlem hacmi, dijital para biriminin şu anda geleneksel varlık sınıflarıyla rekabet ettiğini gösteriyor. Sonuç olarak, özellikle kurumsal yatırımcıların sektöre akını ile varlık artık kenara çekilmiyor. Devam eden ralli, Tesla, Visa ve PayPal gibi kurumların Bitcoin’e yatırım yapması veya varlığın işlemini desteklemesinin doğrudan bir sonucudur. Dijital para birimi, özellikle pandemiden kaynaklanan ekonomik çöküşün ardından, güvenli bir sığınak olarak giderek daha fazla düşünülüyor. Apple’ın kripto alanına doğru bir adım atabileceği söylentileri ise Apple’ı dikkatle takip edilmeye teşvik ediyor.

Apple hisse senedi Nisan ayında yaklaşık %4.8 arttı ve işlem hacmi geleneksel borsadaki mevcut durumu yansıtan Bitcoin’i takip ediyor. Bitcoin rallisini sürdürürken, Borsaların pandeminin ardından gelen tarihsel bir düşüş sonrası canlanma döneminde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, piyasa o zamandan beri tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmak için toparlandı. Apple şirketinin ürünleri insanların karantina döneminde onlara yardımcı olduğu için hisse senetleri sağlık krizinden yararlanan şirketler arasında yer alıyor.

Genel olarak, Bitcoin bu yıl direncini gösterdi ve fiyat düzeltmelerine rağmen Nisan ayında yüksek bir işlem hacmini koruması, artan bir benimsenme seviyesini işaret ediyor. Buna ek olarak, aynı zamanda Apple ile karşılaştırıldığında Bitcoin ağında çok fazla etkinlik göze çarpmaktadır. Bu da, Bitcoin blok zincirinde artan çok sayıda katılımcıya işaret ediyor…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz