Bitcoin madencilerinin 2021 yılı Aralık ayındaki toplam geliri 1,44 milyar doların biraz üzerinde gerçekleşti.

Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir 1,75 milyar doların üzerine çıkılan Mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden beri bu seviye hâlâ geçilememiş durumda.

Gelir oranlarına bakıldığında Aralık ayında elde edilen 1,75 milyar doların üzerindeki gelirin yaklaşık 19,6 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi. Veriler incelendiğinde Aralık ayında, Kasım ayına göre toplam gelirde yaklaşık 250 milyon dolarlık bir düşüş gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde ise bir 5,13 milyon dolarlık bir gerileme olduğu görülüyor. Bu da son üç ayın en düşük seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor. Madenci gelirlerinin son zirvesini geçememesindeki etkenlerden biri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik devam eden baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları sebep olarak gösteriliyor. Bilindiği üzere madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak başka yerleşim yerlerine taşınmaya başladı. Hatta bazıları ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdi.

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay Kasım ayında yaklaşık %1,46 iken Aralık ayında %1,37’ye düştü.

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da, bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan Mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmesine rağmen, Ekim ayında bu ivme bir miktar yukarıya tırmanmış görülüyor.

Aralık ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 168,47 EH/s’ye yükseldiği görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz