Kripto paralar için geçtiğimiz yıla kadar geçen süre oldukça parlak olarak görülürken 2018 yılı itibari ile Bitcoin düşüşe geçti. Peki, Bitcoin neden değer kaybetti?

Yüksek fiyatı ile yatırımcıların ve madencilerin uzun yıllar boyunca ilgi odağında olan Bitcoin, çok fazla Bitcoin’in elde edilmesi ile birlikte hem madencilikte zorlu bir dönem başlattı hem de 2018 itibari ile büyük bir değer kaybetti. Öyle ki 8.000 bin dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin fiyatları, dijital para için büyük bir tehlike olarak değerlendirilmeye başlandı.

Bitcoin neden değer kaybetti, neler yaşandı?

Bitcoin’in değer kaybetmesi diğer coinler için de olumsuz bir dönemin başlangıcı oldu. Diğer altcoin’ler de büyük düşüşler yaşayarak değer kaybı yaşadı. Dijital paranın değer kaybetmesinde pek çok farklı etken yer alırken, ülkelerin yükselen bu değere karşı adım atmaya başlaması bu düşüşte öncü oldu. Dijital paraya yönelik ülkelerin başlattığı yaptırımlar, dijital para için pek çok soru işareti yarattığı gibi bu durum yatırımcıları da tedirgin etti. Tüm bunlar kısa süre içerisinde kripto paranın değer kaybetmesine neden oldu.

Uzak doğu baskısı

Bu süreç içerisinde Güney Kore ve Çin gibi ülkelerin kripto paralara yönelik olumsuz hamleleri dijital dünyanın köşeye sıkışmasına neden oldu. Üstelik Hindistan gibi ülkelerde de kripto paranın yasaklanacağına dair çeşitli spekülasyonlar yayılmaya başladı. Dijital paralara en önemli darbe ise Davos’ta atıldı. Yetkililer tarafından arka arkaya yapılan sert açıklamalar yatırımcıların bu alandan kendisini çekmesine neden oldu ve tüm bu süreç Bitcoin’in değer kaybetmesine neden oldu.

Kısa süre içerisinde piyasada bu durum kendisini gösterirken Bitcoin’in piyasa değeri 400 milyar dolara geriledi. Kripto para dünyasından pek çok oyuncu kenara çekilmiş olsa da bu alanda kararlı olan yatırımcılar sektörün ayakta kalmasını sağladı. Bitcoin Vakfı gibi çeşitli kurumlar ile bir araya gelen dijital para tutkunları bu alanda birlik yaratarak yeniden hareketlilik kazanılmasında etkili oldu.

Yaşanan düşüş her ne kadar coinler için büyük bir tehlike yaratmış olsa da şu anda sektör yeniden hareketliliğini kazanmış durumda. Üstelik pek çok yeni girişim farklı altcoinlerin piyasada yer almasını sağlayarak kripto paraların sevilmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz