Bugün NYDIG tarafından Bitcoin’in enerji tüketimini toplumdaki rolü bağlamında değerlendiren “Bitcoin Net Zero” isimli 70 sayfalık bir makale yayınlandı ve Bitcoin’in kâr zarar dengesi adına önemli detaylarına değinildi.

Castle Island Ventures‘ın genel ortağı Nic Carter ve NYDIG’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ross Stevens tarafından ortaklaşa yazılan makale, Bitcoin‘in topluma sağladığı faydaları, enerjinin neden bir gereklilik olduğunu ve Bitcoin’in dünya çapında, vatandaşların yaşam kalitesini nasıl iyileştirdiği inceledi.

Makelede bazı noktalar dikkat çekti, özellikle enerji verimliliği konusunda şu noktalara değinildi:

“Bitcoin’in 2020’de 62 TWh elektrik tükettiğini tahmin ediyoruz, bu da küresel anlamda önemsiz, küresel birincil enerji tüketiminin yalnızca yüzde 0,04′ünü ve küresel karbon emisyonlarının yüzde 0,1‘ini temsil eden 33 milyon ton karbondioksit emisyonuna neden oldu. Bitcoin’in elektrik tüketimi, ev tipi soğutma (630 TWh) ve ev tipi çamaşır kurutma makineleri (108 TWh) gibi diğer enerji yoğun modern kolaylıklarla karşılaştırıldığında da düşük kalıyor.”

Bitcoin‘in küresel olarak fiyatlanma oranları araştırıldığında makaleye göre tüketilen enerji, varlığın değeri açısından oldukça önemli bir hâle geliyor. Makalede şu şekilde ifade ediliyor:

“Bir BTC’nin ABD doları cinsinden fiyatının enerji tüketimi için önemli çünkü fiyat madencilerin ekipman ve makinelere daha fazla yatırım yapma istekleriyle doğrudan ilişkilidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz