Bitcoin ve Diğer Kripto Paraların Düşüş Nedenleri: Fiyatlar Neden Yüzde 30’lara Kadar Geriledi?

0
0

Son günlerde Bitcoin ve altcoinlerde büyük fiyat düşüşleri yaşanmış ve bu durumun sebepleri merak edilmektedir. Özellikle Bitcoin’in %9 oranında değer kaybederek 66 bin doların altına gerilemesi ve birçok altcoinin %20’yi aşan düşüşler yaşaması, piyasada endişe yaratmıştır. Ethereum %14, BNB %10, Avalanche (AVAX) %31 ve Solana (SOL) ise %20,5 oranında geri çekilmiştir. Bu düşüşler sonucunda kripto para piyasasında yaklaşık 1 milyar dolarlık tasfiye gerçekleşmiş, bunun büyük bir kısmı da altcoinlerden oluşmuştur.

Bitcoin ve altcoinlerdeki bu düşüşün ana sebebi, jeopolitik risklerin artması olarak düşünülmektedir. ABD’nin İran’ın İsrail’e yönelik ciddi bir saldırı hazırlığında olduğunu duyurması, piyasalarda korku yaratmıştır. Orta Doğu’daki gerilimin genişleyerek olası bir savaşa dönüşmesi endişeleri artırmış ve fiyatları aşağı çekmiştir. İran medyasında yer alan haberlere göre, İsrail’e yönelik bir saldırının yakın zamanda gerçekleşeceği belirtilmiştir. İran, ABD’ye gönderdiği mesajda, İsrail’e yapılacak saldırılara ABD’nin müdahale etmemesini talep etmiştir.

Şu anda, CoinGecko verilerine göre Bitcoin, bir miktar toparlanarak 67.400 dolardan işlem görmektedir. Bu durum, piyasalardaki dalgalanmanın devam edebileceğine işaret etmektedir. Jeopolitik riskler ve yaşanan gerginlikler piyasalarda belirsizlik yaratmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz