Bitcoin ve Ether korelasyonu 18 ayın dip seviyesinde

0
4

Kripto araştırma şirketi Kaiko’nun son bulgularına göre, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) arasındaki fiyat korelasyonu Kasım 2021’den bu yana ilk kez yüzde 80’in altına düştü.

İki varlık arasındaki korelasyon, fiyat hareketleri arasındaki ilişkiyi ifade ediyor. Düşük korelasyon, varlıklar arasındaki fiyat hareketinin birbirinden uzak, yüksek korelasyon ise tam tersine fiyatların birlikte hareket etme eğiliminin fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Kaiko tarafından sağlanan verilere göre, söz konusu korelasyonda önemli ölçüde düşüş yaşandı. Veriler, BTC’nin ETH ile olan korelasyonunun mart ortasında yüzde 96 olduğu, geçen hafta ise yaklaşık yüzde 78’e düştüğünü ortaya çıkardı.

Yüzde 78’lik korelasyon oranı, 2021 yılının kasım ayından bu yana görülmedi. ETH, Shapella yükseltmesinden bu yana ivme kaybederek yaklaşık yüzde 14 oranında düşerken, BTC’nin aynı dönemdeki kaybı ise yaklaşık yüzde 11 oldu.

Azalan korelasyon, yatırımcılar, özellikle de iki varlık arasında belirli korunma taktikleri kullanan algoritmik trader’lar için önem taşıyor.

Coinbase analistleri David Duong ve Brian Cubellis, nisan ayındaki değerlendirmelerinde BTC ve ETH arasındaki korelasyonun bir süredir azaldığını kaydetmişlerdi.

Analistler, “Bu iki dijital varlık arasındaki performanslar, Merge güncellemesinin hemen ardından gelen dönem haricinde, 2022’den 2023’e kadar oldukça istikrarlı ve yüksek bir korelasyon göstermiştir” diye belirtmişti.

Analistler, daha fazla stake edilmiş ETH token’ı piyasaya sürülmediği sürece bu eğilimin devam edeceğinin de altını çizmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz