Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin yasakları Çin’i trilyonlarca dolar zarara uğratabilir

Bitcoin yasakları Çin’i trilyonlarca dolar zarara uğratabilir

0
Bitcoin yasakları Çin’i trilyonlarca dolar zarara uğratabilir

MicroStrategy’nin arkasındaki ünlü isim Michael Saylor, Çin’in Bitcoin operasyonlarına sınırlamalar getirerek büyük bir hata yaptığına inanıyor.

Son birkaç gündür Bitcoin dalgalı bir görüntü çiziyor. Bir hafta önce yaklaşık 29.500 dolardan işlem gören BTC, bugün yaklaşık 36.000 dolara yükseldi. Bu çok dik bir sıçrama olmasa da kripto para birimi önemli ölçüde daha iyi durumda ve varlık yavaş yavaş rayına oturuyor gibi görünüyor.

Buna rağmen Çin, Bitcoin yasaklarını sürdürüyor. Ülke, madencilerin kendi sahasında faaliyet göstermesini durdurdu, aynı zamanda bankaların ve standart finans kurumlarının hizmetlerini Bitcoin ve Blockchain firmalarına sunmasına engel getirdi. Saylor, bu hareketin çok maliyetli olacağına ve Çin’i trilyonlarca dolar zarara sokacağına inanıyor.

Saylor konuyla ilgili şöyle söylüyor:

Bitcoin büyüme oranı göz önüne alındığında, bunun Çin için trilyon dolarlık bir hata olduğunu düşünüyorum. Çinli madenciler için bir trajedi yaşıyor ve Çin için jeopolitik bir hata. Ancak sanırım bunu göze alabilirler. Trilyon dolarlık bir hatadan söz ediyoruz.

Çin bir dönem tüm dünyadaki Bitcoin ve kripto para madenciliği operasyonlarının yüzde 65 ila 75’ine ev sahipliği yapıyordu. Ancak bu önümüzdeki haftalarda sona erecek gibi görünüyor. Ülke son olarak Sichuan eyaletinde bulunan BTC madenciliği operasyonlarının yüzde 90’ını kapattı ve BTC fiyatının geçen hafta yeni düşük seviyelere gerilemesine neden oldu.

Saylor’un açıklaması şu şekilde:

Yakın vadede BTC için bir sıkıntılar var. Ticaret oynaklığını görebiliyoruz. Pek çok Çinli, ülke dışına çıkmak zorunda kaldıkları ve tüm kredileri çekildiği için zorunlu tasfiyeler yaşadı ve belirli bir süre içinde BTC’lerini satmak zorunda kaldı. Bu da Batılı yatırımcılar için büyük bir fırsat oldu.

Saylor, daha önce Çin’de bulunan operasyonların çoğu şimdi şirketlerini kurmak için Batı bölgelerine gittiğinden, bunun Kuzey Amerika için harika olacağına inanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz