Cardano kurucusundan Bitcoin’e sert eleştiri

0
6

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, kendisiyle yapılan son röportajda Bitcoin ile ilgili yorumlarda bulundu.

Ethereum kurucu ortaklarından olan ve sonrasında ekipten ayrılıp Cardano ağını kuran Charles Hoskinson, Bitcoin’in hiçbir zaman dünyanın rezerv para birimi haline gelmeyeceğini iddia ediyor.

Hoskinson, Bitcoin’in tüm dünyada geçerli olacak bir para birimine dönüşmesine engel olacak çeşitli zayıf yönleri olduğunu öne sürdü. Bitcoin’in kripto para piyasalarındaki baskınlığına rağmen Bitcoin ağındaki enerji yoğun ortamın kripto varlığı her geçen gün daha merkezi hale getirdiğini söyledi. Günümüzde daha verimli alternatifler varken hisse kanıtı konsensüsünü kullanan Bitcoin madenciliğinin neden bu kadar çok enerji harcaması gerektiğine anlam veremediğini söyleyen Hoskinson, yüksek madencilik maliyetinin kıtlığa katkı sağlama konusunda da şüpheci göründü. Cardano kurucusu, arz kıtlığının en büyük faktörünün dayanak varlığın para politikasına bağlı olduğunu vurguladı.

Charles Hoskinson, mevcut eleştirinin ağın mevcut durumuna göre yaptığını dile getirirken ağın gelişebileceğine olan inancını da sürdürüyor. Bitcoin ağı için gelişim reçetesinde ise akıllı sözleşmelere, Metaverse’e doğru genişlemeye ve saniyede yapılan işlem sayısının artırılması ile daha yüksek verim elde etmeye işaret ediyor.

Röportaj esnasında Hoskinson, kendi ağını savunmaktan da geri durmadı ve Cardano’nun (ADA) dünyanın rezerv parası olabilme potansiyeli olduğunu iddia eti. Özellikle Alonzo yükseltmesine dikkat çeken Cardano kurucusu, ağa akıllı sözleşmelerin entegre edilmesinin ADA coin için bir dönüm noktası olarak görüyor

Hoskinson, doların rezerv para birimi konumunun zayıflamaya devam edeceğine inanıyor. ABD’de görülen son 40 yılın en yüksek enflasyon seviyesinin ise kripto para birimlerinin benimsenmesinde önemli bir faktör olarak görülüyor. Bunun yanında küresel ölçekte önemli bir yere sahip olan dolardan alternatif para birimlerine geçişin ise hızlı olmayacağı kabul ediliyor. Ancak Cardano kurucusu, bu yolun sonunda bir ışık göründüğünü de sözlerine ekledi.

34,58 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük 7. kripto varlık olan Cardano (ADA), son 24 saatte yüzde 2,5 oranında değer kaybıyla 1 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto varlık son 7 günde ise yüzde 12,8 oranında düşüş gördü.

Genel görünüme göre Eylül ayı itibarıyla başlayan düşüş trendin hâlâ bozulmadığı görülüyor. Ancak son 1 aylık zaman diliminde 1 dolar seviyesi, ADA/USDT için önemli bir destek fiyatı olarak kalıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz