Çin’den Bitcoin ve Diğer Kripto Paralara Bir Yasak Daha Geldi

0
15

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kripto para madenciliğine ve alım satımına getirdiği kısıtlama adımları ülkenin kuzey eyaletlerinden biri olan Hebei’e de sıçradı. Bununla birlikte bir yetkili, bu adımın daha geniş kapsamlı önlemlerin yalnızca bir parçası olduğunu belirtti. Heibei’in siber dünya komisyonu, yaptığı açıklamasında şöyle dedi: “Kripto para madenciliği çok yüksek miktarlarda enerji kullanıyor. Bu da Çin’in ‘karbon nötr’ olma hedefiyle uyuşmuyor.

Çin’in bilgi platformu Weixin’de 14 Eylül tarihinde yayınlanan habere göre, Çin’in Hebei eyaleti, aldığı karar neticesinde, Ekim ayı itibariyle başlayacak şekilde kripto para madenciliğini denetleyecek ve bu alanda ciddi kısıtlamalar uygulayacak. Komisyonun açıklamasına göre yerel denetleyici büro ve kamu güvenliği departmanları, kripto para kısıtlamaları alanında çalışacak başlıca hükümet ofisleri arasında yer alacak. Çin, ülkede salınan karbon gazı miktarlarını azaltabilmek amacıyla Bitcoin madenciliği operasyonlarına karşı sıkı tedbirler alacağını bildirmişti. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin, 2030 yılına kadar karbon emisyonu oranında zirve değerini görmeyi, 2060 yılı itibariyle ise tamamen karbon nötr olmayı hedefliyor. Kripto para madenciliği operasyonları yapan işletmeleri kapatacağını açıklayan Çin eyaletleri arasında Sichuan, Anhui ve Gansu gibi eyaletler de bulunuyor. Bu yılın başında, Çin’in İç Moğolistan Otonom Bölgesi yönetimi de, kamuoyunun bölgede halen faaliyet gösteren kripto para madenciliği operasyonlarını ihbar edebilmesi için bir telefon hattı oluşturmuştu..

Çin’e göre kripto para borsaları ve kripto para alım satımları, Çin’in sahip olduğu finansal düzeni sekteye uğrattı ve bununla birlikte finansal riskleri de arttırdı. Kripto paraların ülkede yaygınlaşmasıyla beraber, yetkililere göre Çin’in ekonomik ve sosyal gelişimi etkilenebilir ve bu da direkt olarak bir ulusal güvenlik sorunu oluşturabilir. Mayıs ayında Çin’in kripto para alım satımına ve Bitcoin madenciliğine yönelik kısıtlamalar getirmesiyle beraber dijital varlıkların fiyatların büyük düşüşler yaşanmıştı. Çin’in adımına yakın tarihlerde Amerika Birleşik Devletleri de benzer adımlar atarak kripto paralara ikinci darbeyi vurmuştu. O günden bu yana toparlanma sürecinde olan kripto paralar halen eski seviyelerine geri dönebilmiş değil..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz