Geçen hafta piyasa korku, belirsizlik ve şüpheyle (FUD) hareketli günler geçirdi. Bu sarsıntının arkasında esasında Çin’den gelen haberler yer aldı. Ülkede, hükümetin açıklamalarıyla yalnızca yerel trader’ları, madencileri ve kripto odaklı şirketleri değil, aynı zamanda daha geniş uluslararası topluluğu da rahatsız eden bazı endişe verici gelişmeler yaşandı.

Son birkaç yıldır Çin, kripto para piyasasının ayrılmaz bir parçası. Örneğin ülke, bölgede çok sayıda madencilik gerçekleştiği için Bitcoin hash oranının çoğunu oluşturuyor. Hükümetin peşinden gideceği kilit sektörlerden biri olarak madenciliği seçmesiyle, bazı olumsuz tepkiler alması kaçınılmazdı.

Geçen hafta Bitcoin ve diğer kripto paraların çoğu, değerlerinin yüzde 20’sinden fazlasını kaybetti. Aslında, tüm piyasa yaklaşık 1 trilyon dolar kaybetti.

Son düzenleyici gelişmelerin ardından Huobi, büyük değişiklikler beklentisiyle harekete geçti. Huobi’nin Çin’de madencilik dahil birkaç hizmeti askıya aldığı bildirildi. Gelişmenin ardından şirket hisseleri değer kaybetmeye başladı. Wu Blockchain tarafından düşüş şu şekilde bildirildi:

“Hong Kong’da listelenen OKEx ve Huobi şirketlerinin fiyatları, Çin hükümetinin bir sonraki politikası öncesinde hisse senedi yatırımcılarının paniğini göstererek %14.9 ve %20.1 düştü.”

Çin hükümeti hiçbir zaman Bitcoin veya başka bir kripto para biriminin destekçisi olmadı. Yakın zamandaki fiyat artışının ve kitlesel ilginin düzenleyicileri harekete geçirmesi bekleniyordu. Kripto, hükümetin kontrol edemediği birkaç şeyden biri olmaya devam ediyor. Ayrıca kripto paralar, hükümetin birkaç ay içinde piyasaya sürüleceği merkez bankası dijital para birimini (CBDC) potansiyel olarak zayıflatabilir.

Hükümet, madencilik ve ticaret faaliyetlerini tam olarak nasıl sınırlayacağına dair küçük ayrıntılar verirken, yatırımcıların endişelenmesine neden oldu. Belirsizlik, yatırımcıların olası en kötü sonuç hakkında spekülasyon yapmalarının yanında, düzenleyicilerin herhangi bir somut plan veya eylem olmaksızın piyasayı bozmalarına sebep olur. Bu FUD potansiyel olarak haftalarca hatta aylarca sürebilir ve kripto piyasası için gelecek vaat eden bir yılın sonunu işaret edebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz