Bitcoin (BTC) fiyatı bugün 30.400 dolara kadar gerileyerek kripto para yatırımcılarının hiç görmedikleri bir hareketlilik yaşadı ve yaşattı.

Bitcoin’in yaşadığı bu durum, kripto para piyasasının hala kurumsal yatırımcılara yetecek kadar olgunlaşmadığının düşünülmesine yol açtı. İki gün içerisinde kripto para sektörünün %50 değer kaybetmesi ise Bitcoin ETF beklentilerinin bu yıl için de suya düşmesine neden olabilir.

2020 yılının ortalarından beri Bitcoin’in yükselişinin altının yükselişini geride bırakması ve tam olarak buna fark atması, Bitcoin ETF’ine onay verilme ihtimalinin artmasını sağlamıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu konuda birden çok Bitcoin ETF başvurusu aldı ve bunları değerlendirme sürecine geçti. Gelen bu ani düşüş ise hem analistlere hem de JPMorgan uzmanlarına göre büyük bir değişime yol açabilir.

Geçtiğimiz aylarda altın yatırımcılarının altın ETF ürünlerinden çıkarak Bitcoin yatırımı yapmaya başladığını rapor eden JPMorgan, şimdi ise tam tersinin yaşandığını vurguladı. JP Morgan uzmanlarının son raporunda Bitcoin ve altın arasındaki rekabetin değişmeye başladığı ve altının yükselişe geçtiği vurgulandı. Altın fiyatlarında 10 kata kadar yükseliş olabileceğini belirten uzmanlar, Bitcoin’in ise geride kalacağını düşünüyor.

JP Morgan uzmanları, Bitcoin satan yatırımcıların ve özellikle kurumsal isimlerin altın alımı yapmaya başladığını belirterek “milyarlarca dolarlık bir varlık transferi” yaşandığını ifade etti. Kurumsal yatırımcıların artık altına ilgi duyduğunu ifade eden uzmanlar, bunun geçici bir trend olmadığını da açıkladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz