Elon Musk’ın konuyla ilgili sessizliğini bozarak Tesla için yeniden Bitcoin ile ödeme kabul edebileceklerini açıklamasının ardından henüz birkaç gün geçmişken bir girişim de General Motors’tan geldi. Ünlü şirket müşterilerinin talebi doğrultusunda Bitcoin ile ödeme kabul edebileceklerini açıkladı.

Şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Mary Barra:

Bu, müşterilerimizden gelecek isteğe bağlı.

Bir televizyon kanalında kendisine yöneltilen soruya cevap veren şirket CEO’su, böylesi bir kararı almalarındaki en önemli etkenin müşterilerin talebi olacağını ifade etti.

Söz konusu açıklamayı bu kadar önemli kılansa hem Musk’ın değişen tutumuna misilleme mahiyeti taşıması hem de şirketin şubat ayında Bitcoin’e dair planlarının tam tersi bir açıklama olması.

Nitekim şirket CEO’su birkaç ay önce yaptığı bir açıklamada Bitcoin’le ödeme konusuna uzak olduklarını ancak söz konusu kripto para birimini yakından takip ettiklerini belirtmişti.

Tesla-General Motors Rekabeti!

2003 yılından beri aktif olan Tesla, elektrikli araç tasarlayan, üreten ve satan Kaliforniya merkezli bir Amerikan şirketidir. Elon Musk’ın CEO’su olduğu şirket, kripto para birimleriyle adını sıkça duymaya alıştığımız en gözde isimler arasında yer alıyor. Şirketi bu kadar önemli kılan etkenlerin başında kuşkusuz Musk’ın sansasyonel konuşmaları ve kripto paralarla ilgili piyasaların kaderini etkileyen açıklamaları geliyor.

Öte yandan bir diğer ABD şirketi olan General Motors 2035’e kadar yüzde 100 elektrikli araç üretimine geçmeyi planlayan bir diğer otomotiv şirketi. General Motors’un Bitcoin konusunda atacağı böylesi bir adımın aynı kulvarda at koşturan iki şirketin arasındaki rekabeti daha da kızıştırması olası görünüyor.

Bilindiği gibi Tesla mayıs ayında aldığı kararla Bitcoin ödemelerini askıya almıştı. Şirketin bu kararında temiz enerji kullanımının başat neden olduğunu belirten Elon Musk, son paylaşımında ise yine her zamanki gibi ters köşe yaparak Bitcoin’in karbon ayak izinin küçülmesi ve madencilik faaliyetlerinin daha yaşanabilir bir dünyayı desteklemesi halinde tekrardan BTC ödemesi kabul edebileceklerini belirtmişti.

Tesla’nın ardından ödemeler noktasında benzer bir u dönüşü yapan General Motors’un karbon ayak izi konusunda nasıl bir tutum sergileyeceği ise henüz bilinmiyor.

Ancak GM’nin bu son hamlesinin ardından Tesla cephesinden yeni açıklamaların gelmesi an meselesi olabilir. Bu durumun Bitcoin fiyatında ciddi dalgalanmalara sebep olabileceği yorumunu yapmak çok da yanlış olmaz.

Nitekim her açıklamasıyla piyasaları hareketlendirmeyi başaran Musk’ın yeni tweetlerle ortalığı karıştırmasına alışılmış durumda. Her iki şirketin de aktif BTC ödemesi kabul etmeleri ise Bitcoin fiyatında tekrar rekor seviyelerin gelmesine sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz