Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda şu ana kadar sahip olduğu Dogecoinleri (DOGE) “hiç satmadığını ve satmayacağını” söyledi. Musk, DOGE dışında Bitcoin madencilerinin enerji tüketimini eleştirdi.

Elon Musk, dün öğleden sonra paylaştığı bir görselle DOGE fiyatının 1 dolara ulaşabileceği yönünde bir sinyal verdi. Yazım sırasında 0,38 dolar olan DOGE’un fiyat rekoru, 8 Mayıs’ta 0,731 dolar ile kırıldı.

DOGE’larını satmayacağını söyleyen Musk, onun tükettiği enerji miktarına ilişkin de konuştu. Tesla CEO’suna göre DOGE’da “sistem genelinde kullanılan toplam enerjinin, maksimum işlem oranına bölümü” sonucunda 0,1KWh enerji tüketilmesi, “ideal” olur.

Houstan’daki TRG Datacenters adlı bir veri merkezi, Nisan 2021 tarihli raporunda Dogecoin ağında işlem başına 0,12 kWh tüketildiğini açıkladı. Blockchair verilerine göre Dogecoin’de 376,08 Th/s seviyesinde hash oranı bulunuyor.

Musk, perşembe gecesi yaptığı açıklamalarda Bitcoin madencilerine yönelik eleştirilerini yineledi. Madencilerin “orta çaplı ülkelerden” daha fazla enerji tüketmeye başladığını söyleyen isim, “En büyük 10 maden organizasyonu, kullandıkları enerjinin ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan, ne kadarının diğer kaynaklardan geldiğini gösteren bir denetim raporu yayınlasın.” dedi.

ARK Invest, Bitcoin madenciliğinin güneş enerjisi ağırlıklı olacak şekilde evrilebileceğini savunuyor. Musk ise madencilerin tükettiği enerji miktarının ekstrem şekilde büyüdüğünü ve yenilenebilir enerji altyapısının, bu talebi yeteri kadar hızlı karşılamayacağını söyledi. Musk, yine de bunun “zaman içinde” mümkün olabileceğine inanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz