Fransa merkez bankası başkanı François Villeroy de Galhau, kripto para piyasasında yaşanan çöküşün, insanları dijital para birimlerinden çok yerel bankalara güvenmesini sağladığını iddia ediyor.

26 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’ndaki bir oturumda konuşan Villeroy, finans piyasalarında yaşanan değişimin güveni artırmadığını söylüyor.

Vatandaşların merkez bankasının dijital para birimleri olan CBDC‘lere daha çok güvenmeye başladığını söyleyen Fransa merkez bankası başkanı, ilerleyen süreçte bu ürünlerin sektörle çok daha uyumlu bir hale geleceğini aktarmakta.

Fransa Merkez Bankası başkanı, kripto paraların güvenilmez olduğunu düşünüyor. Bu ürünlerin arkasında bir devlet yada bir değer olmadığını aktaran François Villeroy de Galhau, bu güven sorununun CBDC’lerin benimsenmesini artırmasını beklemekte.

Fransa merkez bankası başkanı François Villeroy de Galhau’nun şu sözleri, kripto para yatırımcılarının dikkatini çekti:

“SON HAFTALARDA VATANDAŞLAR BİTCOİN VE KRİPTO PARALARA OLAN GÜVENİNİ KAYBETTİ.”

“MERKEZ BANKALARI KRİPTO PARA BİRİMLERİNİN ARKASINDA BİR DEĞER OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRMAKTAN SORUMLUDUR.”

Merkez bankalarının kripto paraların arkasındaki değeri araştırmaktan sorumlu olduğunu aktaran Galhau, yüksek enflasyon oranları hakkında da yorumlar da bulundu.

Vatandaşların hızla yükselen enflasyondan merkez bankalarını sorumlu tuttuğunu düşünen Fransa merkez bankası başkanı, yine de bankalara olan güvenin her geçen gün artış gösterdiğine inanmakta.

Her ne kadar Galhau geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin‘in arkasındaki teknolojiden dolayı olumlu söylemlerde bulunmuş olsa da, son yaşanan çöküşler bazı fikirlerinin değişmesine neden olmuşa benziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz