Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Hindistan’da Bitcoin fiyatında büyük fark: Kore’yi bile 3’e katladı!

Hindistan’da Bitcoin fiyatında büyük fark: Kore’yi bile 3’e katladı!

0
Hindistan’da Bitcoin fiyatında büyük fark: Kore’yi bile 3’e katladı!

Hindistan’da Bitcoin‘e olan ilgi, en büyük kripto paranın normal fiyatından yüzde 5.7’lik daha fazla bir ücretle satılmasına neden oluyor. Kripto paralar konusunda ülkede vâr olan belirsizlik havasına rağmen Hintli yatırımcılar kripto paralara olan ilgilerini sürdürüyorlar.

Hindistan’daki bu yüzde 5.7’lik fiyat farkı, bu anlamdaki şöhretiyle bilinen Güney Kore’nin de ciddi şekilde üzerine çıkmış durumda… Güney Kore’nin ünlü “kimchi primi” oranı şu anda yaklaşık %1.6 seviyesinde bulunuyor. En büyük kripto para dünya piyasalarında yaklaşık 37 bin 800 dolar civarındayken, Hindistan piyasasındaki fiyat ise neredeyse 40 bin dolar sınırına dayanmıştı.

Kripto para borsası Unocoin CEO’su Sathvik Vishwanath konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ülkedeki kripto para talebine vurgu yaptı ve şunları söyledi:

“Hindistan’da fiyatların daha yüksek olmasının sebebi, ülkede bulunan arzdan daha fazla talep olması. Fiyat farkı genelde yüzde 2 ilâ 5 arasındadır ve borsalardaki işlem hacmine göre değişkenlik gösterir.”

Ülkenin önemli borsalarından biri olan ve son dönemde Batılı şirketlerden aldığı yatırımlarla ön plana çıkan CoinSwitch borsasının bir sözcüsü de, fiyat farklarıyla ilgili olarak yine yüksek talebi ve Bitcoin’in popülerliğini sebep gösterdi:

“Al-sat” fiyat farkları tüm kripto paralar için geçerli olsa da, Bitcoin’e olan yüksek talep, devasa işlem hacimleri ve inkâr edilemez popülerliği nedeniyle rakamlar daha yüksek”

Hatırlanacağı üzere Hindistan kısa süre önce kripto para geliri üzerinden %30 vergi açıklayarak yasak korkularını aslında ortadan kaldırmıştı. Ancak ülkenin merkez bankası RBI, kripto paralara olan büyük talebe rağmen yasak kartını tekrar masaya koymuş ve yine büyük korku yaratmıştı.

Uzmanlar Hindistan’ın yerel para birimi olan rupinin de Bitcoin’e olan talebi artırdığını belirtiyor. Sınır ötesi para gönderimlerinde yüksek işlem ücretleri alınması, ABD dolarıyla olan değer farkı derken birçok Hintli kripto para çözümlerine yöneliyor.

CoinDCX borsasının yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Minal Thukral konuyla ilgili Hindistan’daki benimsenmenin boyutlarını şu şekilde anlattı:

“Hindistan şu anda kripto para benimsenmesinin en çok yaşandığı ikinci ülke konumunda… En güçlü ekonomileri bile bu anlamda geride bıraktı. Sınır ötesi para gönderme ve rupideki devalüasyon insanların bu tarafa yönelmesine sebep oldu. Ancak yüksek işlem ve çekim ücretleri, arbitraj yapma olasılığını ciddi şekilde azaltıyor”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz