Geçtiğimiz günlerde Kuzey Avrupa ülkesi olan İsveç’te, kripto para kullanıcılarının kripto varlıklarını nerede sakladıkları ile ilgili bir araştırma yapıldı. Araştırmaya 339 İsveç vatandaşı katılım gösterdi. Katılımcılardan 158’i siber saldırılardan endişe etmelerinden dolayı ve daha güvenli olmaları sebebi ile sıcak cüzdanlar (hot storage) yerine donanım cüzdanlarını tercih ettiklerini belirtti.

Siber güvenlik başlığı kripto para dünyası için kritik bir öneme sahip. İsveç’te yapılan bu araştırma bir şeyi daha gözler önüne serdi. Kullanıcıların yüzde 88’i anahtarlarının yedeklerini yaptıklarını belirtiyor ve bunları da kağıt üzerinde yaptıklarını kabul ediyorlar.

İngiliz Bitcoin savunucusu Andreas M. Antonopoulos, katıldığı son söyleşide donanım cüzdanları ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. Let’s Talk Bitcoin podcast’inin sunucusu olan isim, yapılan araştırma sonucu ile benzer görüş aktarıyor. Antonopoulos’a göre kripto para birimlerini soğuk cüzdanlarda tutmak isteyenler için donanım (hardware) cüzdanları daha iyi bir koruma sağlamakta:

DONANIM CÜZDANLARI DİĞER HSM’LERDEN (DONANIMSAL GÜVENLİK MODÜLÜ) DAHA İYİ VE DAHA GÜVENLİ. DONANIM CÜZDANLARI BİR TÜR KULLANICI DÜZEYLİ HSM VE DAHA GÜVENLİ…

HSM DÜZGÜN YAPILANDIRILMAZ İSE GÜVENLİK TEHLİKEYE GİRER. HSM’LERİN ÇOĞU, İŞLEMLER HAKKINDA FAZLA BİR ŞEY BİLMİYOR VE BİLGİSAYAR KORSANLARI TARAFINDAN KOLAYCA KANDIRILABİLİYORLAR. DONANIM CÜZDANLARI BU SALDIRILARI ÖNLEYECEK BİR ŞEKİLDE TASARLANDI.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz