İran’ın devlet kontrolündeki haber ajansı IRNA’nın raporuna göre, İran polisi Tahran’daki terk edilmiş bir fabrikada ele geçirilenn7.000 adet kripto para madenciliği bilgisayarına el koydu. İran, Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğini, endüstrinin muazzam enerji maliyetiyle ilgili endişeleri öne sürerek Mayıs ayı sonlarında yasaklamıştı.

Bitcoin ve Ethereum gibi en popüler blockchainler, iş kanıtı konsensüs mekanizmasını kullanarak kripto para faaliyetlerini gerçekleştirir. Ancak bu madencilik sistemi, kullanılan bilgisayarlara oldukça büyük bir yük bindirir ve yoğun bir enerji tüketimine neden olur..

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nin tahminlerine göre, Bitcoin blok zincirinin arkasındaki bilgi işlem ağı, Finlandiya’nın tamamından daha fazla enerji kullanıyor.

Öte yandan İran’daki Bitcoin yasağı dört ay sürecek. Bu yasak, yaz aylarında daha da sıklaşan elektrik kesintilerini önleme ve sağlıklı bir güç akışı sağlama planlarının bir parçası olarak belirtiliyor.

İran’ın petrole kolay erişimi, onu son birkaç yılda küresel kripto madenciliği endüstrisinde önemli bir oyuncu haline getirdi. Madencilik şirketleri, bilgisayar donanımları için en ucuz elektrik kaynaklarını arama eğilimindedir; bu yüzden de Çin’in kömür ağırlıklı enerji şebekesi tarihsel olarak çok baskın olmuştur. Blockchain veri firması Elliptic’in yakın tarihli bir raporuna göre; yasaktan önce, küresel ölçekteki Bitcoin madenciliği faaliyetinin %4.5’i İran’da gerçekleşiyordu.

Buna ek olarak Çin, karbon emisyonlarını azaltmanın bir yolu olduğunu gerekçe göstererek Sichuan, Qinghai ve İç Moğolistan gibi eyaletlerinde kripto para madenciliği faaliyetlerini yasakladığını duyurdu. Söz konusu yasaklar son haftalardaki fiyat düşüşünü tetikleyen önemli etkenlerden biri oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz