İspanya vergi yetkilileri, vergi beyannamelerinde sahip oldukları kripto paraları beyan etmedikleri takdirde 15.000 kripto sahibinin para cezasına çarptırılabileceğini duyurdu.

Yeni mali yılın başlamasıyla birlikte İspanya vergi daireleri, İspanyol kripto para sahiplerini vergi yükümlülükleri konusunda uyarıyor. Telemadrid’de yayınlanan bir rapora göre İspanya Maliye Bakanlığı, yaklaşık 15.000 İspanyol’un vergi beyannamelerinde kripto para tuttuklarına dair gerekli güncellemeyi yapmalarını öneriyor.

İspanya vergi mevzuatı uyarınca, kripto sahiplerinin kripto para alırken değil, satış sırasında vergi ödemeleri gerekecek.

Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi, kripto endüstrisi İspanya’da da – ve özellikle başkent Madrid’de – ciddi bir yükseliş yaşıyor. Telemadrid, şimdiden İspanya başkentindeki 100’den fazla kuruluşta kripto para ile ödeme yapmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Ancak yetkililerden Bitcoin patlamasına dair bir tepki de geldi. Madrid sokaklarında kripto borsası Bit2me tarafından yapılan büyük ölçekli bir reklam kampanyasının ardından, İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV), söz konusu Bitcoin sokak reklamlarını düzenlemek için daha katı kurallar önerdi.

CNMV ve İspanya Bankası, kripto paranın doğasında bulunan yatırım risklerine ilişkin ortak bir bildiri yayınladı ve BTC gibi kripto paraları “değişken, karmaşık ve şeffaflıktan yoksun” olarak tanımladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz