Nvidia, 3 yıl sonra kripto madencilik donanımı satışlarında 1B doların üzerinde yasal savaş kazandı.

0
11
nvidia kripto madencilik

Nvidia’yı 2017/2018 boğa koşusu sırasında kripto madencilik donanımının “1 milyar dolarlık satışını yanlış tanıtmakla” suçlayan üç yıllık bir dava, Kaliforniya bölge mahkemesi hakiminin GPU üreticisi lehine karar vermesiyle 2 Mart’ta sona erdi.

Dava, Nvidia’nın birincil satış kitlesi olarak oyunculardan gelen talebi abartarak yatırımcıları yanılttıkları iddia edildi. Law360’ın mahkeme belgelerinin bir özetine göre, Yargıç Haywood Gilliam, Nvidia’nın davacının tanıklarının – Nvidia’nın eski çalışanlarının – 2017 ve 2018 gelirlerinin önemli bir kısmının kripto para madencilerinin satışlarından geldiğini açıklamadığında üreticinin “bilinçli pervasızlıkla” hareket ettiğini gösteremediği gerekçesiyle davayı reddetme talebini kabul etti.

Birincil davacı, Nvidia hisselerine yatırım yapan bir çalışan yardım planı olan Ironworkers Local 580 Joint Fund’dır. Ayrıca, 10 Mayıs 2017 ile 14 Kasım 2018 tarihleri arasında Nvidia’nın hisselerini satın alan “diğerleri adına” hareket ettiğini iddia etti.

Davacılar, Prysm Group ve RBC Capital Markets’in Nvidia’nın kripto madencilikle ilgili donanım satışlarında 1,13 ila 1,35 milyar dolar eksik olduğunu iddia eden raporları gerekçe gösterdi.

Dünkü emirle, Yargıç Gilliam Nvidia’yı akladı ve kararında “oyun oynamanın Sanıkların temel işi olduğunu iddia etmenin yeterli olmadığını” yazdı. Hakim ayrıca, davacının menkul kıymetler yasası ihlalleriyle ilgili diğer argümanlarını da reddetti ve davayı değiştirme izni olmadan reddetti:

“Herhangi bir farkındalık eksikliğinin pervasızca olması gerektiğini göstermek için, Davacılar bir dereceye kadar kasıtlı veya bilinçli suistimali yansıtan gerçekleri iddia etmelidir.”

Nvidia, 2017’nin ikinci yarısında ve 2018’in ilk yarısında hızlı bir büyüme yaşadı. Bununla birlikte, şirketin 2018’in sonlarında gelirde beklenen düşüşü duyurmasının ardından hisseleri yaklaşık% 30 düştü. Bu, Nvidia’nın yatırımcılara kazançlarının büyük bir kısmının madencilikle ilgili GPU’ların satışından olduğunu düzgün bir şekilde bilgilendirmediği suçlamalarına neden oldu.

 

O zamandan beri, Nvidia GPU madenci gelişiminde itici bir güç haline geldi. 25 Şubat’ta Nvidia CFO’su Collette Kress, şirketin 1Ç 2021’in sonuna kadar 50 milyon dolarlık madencilik donanımı satmasını beklediğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz