Ana Sayfa Kripto Para Ve Blockchain Haberleri Piyasanın en büyük iki likidite sağlayıcısı ABD’de kripto ticaretini durduruyor

Piyasanın en büyük iki likidite sağlayıcısı ABD’de kripto ticaretini durduruyor

0
Piyasanın en büyük iki likidite sağlayıcısı ABD’de kripto ticaretini durduruyor

Dünyanın en büyük piyasa yapıcı şirketlerinden Jane Street Group ve Jump Crypto, düzenleyici belirsizliğini ve geçen yılki kripto şirketi iflaslarından sonra artan baskıyı gerekçe göstererek ABD’den çekilme kararı aldı.

Bloomberg’in konuyu yakından takip eden kişilere dayandırdığı habere göre Jane Street, kripto sektörüne yönelik hedeflerini küresel anlamda küçültmek istiyor. Buna gerekçe olarak ise düzenleyici belirsizliğinin şirketin ana faaliyetlerini yerine getirmesini zorlaştırması gösteriliyor.

Benzer sebeplerden dolayı Jump Trading’in kripto varlık bölümü olan Jump Crypto, dünya çapında genişleme hedeflerini korurken ABD pazarından çekilme kararı aldı. Firma yetkilileri kripto endüstrisi için son derece önemli olan bu gelişmeyle ilgili henüz bir yorum yapmadı.

2022 yılındaki kripto şirketi iflasları arasında özellikle TerraForm Labs’ın ve FTX’in çöküşü, sektöre ciddi bir darbe vurdu. Bu çöküşlerin ardından yatırımcılar, milyarlarca dolarlık kayba uğradı. 2023 yılına gelindiğinde ise ABD düzenleyicilerinin kripto sektörüne yönelik baskıcı tutumu ciddi oranda arttı. Bunun yanında düzenleyiciler, daha çok yaptırım yoluyla kripto şirketlerini dizginleme yoluna giderken şirketler, sıklıkla düzenleyici belirsizliğinden yakındı.

En büyük piyasa yapıcısı iki şirketin, ABD’de faaliyet alanın daralması ve ülkede kripto sektörünün geleceği konusunda endişe duymasından dolayı böyle bir karar aldığı düşünülüyor.

Kripto sektörüne yönelik baskıların en somut örneği olarak ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’in SEC’ten aldığı resmi uyarı ve CFTC’nin Binance’e dava açması olarak görülebilir.

Jane Street ve Jump Trading’in isimleri ise ABD savcılarının soruşturma altına aldığı TerraUSD sabit kripto para projesine karıştı. Zira Jump Crypto, 2019 yılından bu yana TerraUSD projesinin önemli bir likidite sağlayıcısıydı. Diğer yandan Jane Street, CFTC’nin Binance’e açtığı davada ismi geçen şirketlerden biri oldu. Ancak şirketler, bu konuda bir suçlamaya maruz kalmadı.

Jane Street’in ana faaliyet konusu olarak borsa yatırım fonları ve özel şirket tahvilleri alanında çalışırken 2017 yılından bu yana ise kripto ticaretinde piyasa yapıcı rolünü üstleniyor.

Jane Street ve Jump Trading’in ABD pazarından çıkma kararı, birkaç büyük kripto şirketinin benzer adımlarını takip ediyor. ABD’de kripto sektörüne yönelik baskılardan dolayı şirketler Asya ve Orta Doğu’daki kripto dostu yargı bölgeleri olarak öne çıkan Dubai, Hong Kong ve Singapur gibi ülkelere yönelme eğiliminde.

Son olarak Coinbase’in bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nde merkez kurma haberleri gündeme geldi. Coinbase, ayrıca uluslararası platformda kripto vadeli işlemleri alanında faaliyet gösterecek olan şirketini kurdu. ABD’nin diğer büyük kripto şirketi Gemini de benzer bir oluşumla ABD dışında türev ürünler borsasını faaliyete geçirdi.

Bununla birlikte dün Bittrex borsasının piyasa koşulları ve ABD’deki düzenleyici baskısından kaynaklı olarak faaliyetlerini daha fazla sürdüremeyeceği gerekçesiyle iflas başvurusunda bulunduğunu gördük.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz