SEC Başkanı kripto paralar için bir kural kitabı önerdi

0
7

SEC Başkanı Gary Gensler, ABD finansal kurumlarının gözetimlerindeki boşlukları doldurmak için bir kripto kural kitabı önerisinde bulundu.

Birçok kripto varlığın menkul kıymet olduğunu savunan Gary Gensler, diğer yandan kripto varlık ticaretinde riskten korunma ve şeffaflık sağlanması adına Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile görüşmelere devam ediyor.

Son günlerde ABD Kongresinde kripto paraların denetiminde hangi devlet kurumunun etkin rol oynaması gerektiğine dair tartışmalar devam ediyor. Üzerinde tartışılan kripto para yasa taslağı ise CFTC’nin kripto para düzenlemelerinde daha ağır bastığını gösteriyor. Zira ABD senatörleri Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis tarafından önerilen yasa taslağında kripto varlıkların menkul kıymetlerden çok emtia özelliği taşıdığını üzerinde duruluyor.

ABD SEC, menkul kıymet ve borsa sektörünü denetlemekle yetkili kurum olarak çalışırken CFTC, türev piyasalarının denetleme faaliyetlerini yürütüyor. Kripto paraların yapısına ve işleyişlerine bakıldığında ise her iki sektörün de kapsama alanına girdiği görülüyor.

Ancak Gary Gensler, göreve geldiği günden bu yana kripto paraların denetlenmesi ve kripto platformlar ile ilgili düzenlemelerin SEC tarafından yapılması gerektiğini savunuyor. SEC Başkanı, şu an CFTC’nin yargı yetkisinde bulunan alanlarda söz sahibi olabilmek için düzenleyici kurumla bir mutabakat zaptı anlaşması üzerine görüşüyor.

Son olarak Financial Times’a konuşan Gary Gensler, tek bir kripto kural kitabı oluşturularak yatırımcıların dolandırıcılığa ve manipülasyona karşı daha iyi korunarak şeffaf bir ticaret ortamı oluşturulabileceğini iddia etti.

FTC Başkanı Rostin Behnam ise başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere çoğu kripto varlığın emtia özelliği taşıdığını ve kripto piyasalarının yöneltilmesi ve denetimi için CFTC’nin daha uygun olduğu görüşüne sahip.

Diğer yandan Gary Gensler, şu an üzerinde görüşülen kripto yasa tasarısının yatırımcı korumasını zayıflatıcı yönlere sahip olduğunu düşünüyor. Kripto paraların, menkul kıymet olduğu konusunda ısrarını sürdüren Gensler, sektördeki çoğu varlığın kayıt dışı menkul kıymet olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini söylüyor.

Bilindiği gibi SEC, en büyüğü Ripple olmak üzere birçok kripto şirketine dava açmış durumda. Son olarak ise SEC, Binance’in BNB’nin piyasa sürüldüğü dönemde menkul kıymetler yasasını ihlal edip etmediğine yönelik bir araştırma başlattı.

Kripto para şirketlerinin ABD’deki faaliyetlerini yakından takip eden SEC, kripto paraların ortaya çıkışından bu yana faaliyet kurallarına uymayan kripto şirketlerine en çok cezayı kesen devlet kurumu. Kripto araştırma şirketi Elliptic verilerine göre bu yıl kripto şirketlerine 180 milyon dolara yakın ceza kesildi. Kripto paraların ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana ise kesilen cezaların toplamı 3,35 milyar doları buldu. SEC ise bu cezaların yüzde 70’inden fazlasını kesen kurum oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz