SEC, Yatırım Firması Kryptoin’in Spot Bitcoin ETF’sini Reddetti

0
7

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) son zamanlarda birçok ETF başvurusunu reddediyor. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz aylarda SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF’sini onaylamıştı. Bu kez yatırım firması Kryptoin‘in spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) teklifini reddetti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kryptoin’in Bitcoin ETF’sini 23 Nisan 2021 tarihinde resmi olarak incelemesine başlamıştı. Alınan bir karar ile SEC, Kryptoin’in spot Bitcoin ETF’sini onaylamadı.

Bunun yanında belirtmek gerekirse; SEC Başkanı Gary Gensler, geçmişte birçok kez Bitcoin tutan bir ETF yerine bir Bitcoin vadeli ETF’sini tercih ettiğini belirttiği için de söz konusu olan bu red kararı, beklenmedik bir durum değil.

Ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Aralık ayının başında WisdomTree’nin Bitcoin ETF başvurusunu riskli bularak onaylamadığını açıkladı. SEC raporunda, yatırımcıları “sahtekar” ve “manipülatif” eylemlerden korumak için reddetmenin gerekli olduğunu açıklanmıştı.  

Bakıldı zaman iki Bitcoin vadeli ETF’si, ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) ve Valkyrie Bitcoin Strategy ETF’si (BTF) ise Ekim ayında işlem görmeye başlamıştı.

Ayrıca belirtmek gerekirse; lider kripto para birimi Bitcoin, haberin yazımı esnasında CoinMarketCap verilerine göre 48,406.73 dolardan işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz