ABD Senatosu Gary Gensler’i 53’e 45 oyla yeni ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı olarak seçti.

Gensler’in önümüzdeki günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı olarak yemin etmesi bekleniyor.

Eski bir Goldman Sachs bankacısı ve MIT’de bir profesör olan Gensler, Joe Biden’ın finans endüstrisi gözetimi için geçici olarak görev yapmıştı. Ondan önce ise Barack Obama’nın başkan olduğu dönemde Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı olarak görev yapmıştı.

Gensler, geçen ay Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, ödemelere ve finansal yöntemlere yeni bir bakış açısı getirdiğini ancak yine de yeni yatırımcıyı korumanın önemini vurgulamıştı. Bahsi geçen koruma, yatırımcıların dolandırılmasını ve kripto para varlıklarının düzgünce saklanmasını içeriyor. Gensler, bazı borsaların sahtekarlık ve dolandırıcılıklarla dolu olduğunu düşünüyor.

SEC şu anda 1,38 milyar doları aşan yasa dışı XRP token satışıyla ilgili Ripple Labs ile yasal bir süreçte. SEC ile olan davanın sonucu XRP’nin durumunu bir hayli etkileyecek. XRP, market değeri yüksek bir coin olduğu için bu dava bütün kripto para piyasasını etkileyecek gibi görünüyor. Bu yüzden de yatırımcılar bu davayı yakından takip ediyor.

Washington merkezli Amerika Tüketici Federasyonu’nun baş avukatı olan Barbara Roper ise Gary Gensler’in başkan olarak seçilmesinden sonra şunları söyledi:

Gary Gensler, SEC Başkanı olmak için piyasa uzmanlığına ve yeterince deneyime sahip. Kamu çıkarlarına bağlı olmak için elinden geleni yapacaktır. Yemin ettiğinde elinde uzun bir liste olacak ama bu iş yüküne zevkle dalacağından hiç şüphem yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz